Honda překonala úroveň loňského motoru Mercedes

Honda ve své poslední sezoně ve formuli 1 využije nejnovější pohonnou jednotku, která by měla Red Bullu pomoci k boji o mistrovský titul. Podle dat získaných během předsezonních testů si Honda věří – letošní motor dosáhl úrovně loňského motoru od Mercedesu.

Štítky: 2021 Honda Red Bull Zveřejněno 21. 03 2021 — Petr Čermák

Mercedes v roce 2019 motorově zaostával za Ferrari, vloni ale bylo všechno jinak. Stříbrné šípy učinily významný krok vpřed, který zaskočil Hondu. Ta totiž věřila, že meziročně učinila největší krok ze všech výrobců.

Mercedes nakonec ovládl oba šampionáty, Honda na druhou stranu oznámila, že na konci roku 2021 formuli 1 opustí. Rozhodně se ale chce rozloučit v co nejlepším světle – původně připravovanou pohonnou jednotku na rok 2022 tak využijí Red Bull a AlphaTauri už letos.

Kromě samotné konstrukce motoru zapracovala Honda na palivu a mazivu ve spolupráci s dodavatelem ExxonMobil. Podle slov technického ředitele projektu Honda F1 Tojoharu Tanabeho dosáhla japonská automobilka požadovaných hodnot a vyrovnala loňský Mercedes.

„Věříme, že jsme se dotáhli na loňský Mercedes,“ prozradil Tanabe. „Záleží na podmínkách. Nevíme však, jak velký krok učinil Mercedes. Uvidíme v kvalifikaci a poté v závodě.“

Potenciál Mercedesu je přitom výrazný. Stříbrné šípy oznámily, že mají pro letošní sezonu připravených několik novinek. Některé z nich jsou prý ve světě motorsportu vskutku nevídané.

Honda se cítí lépe než v minulých letech

Třídenní předsezonní testy se Red Bullu vyvedly. Podle dostupných dat se červení býci řadí mezi jednoznačné favority minimálně na začátku sezony. Tojoharu Tanabe prozradil, že se jim letošní start do nové sezony vydařil mnohem lépe než v minulých letech.

Bahrajn přitom není pro pohonné jednotky zrovna pohostinné místo. Dokazoval to tým AlphaTauri, který se trápil s rekuperačním systémem. I na základě toho Tanabe přiznal, že tři dny nebyly dostačující pro odhalení všech chyb. Přesto chválí spolehlivost motoru.

Letošní sezona je poslední šancí Hondy uspět v novodobé turbo-hybridní éře. Koncepci motoru si sice Red Bull pro příští rok ponechá, vyvíjet ji ale bude sám. Jméno Honda tak opět opustí královnu motorsportu.

„Doufám, že s Mercedesem budeme bojovat o titul,“ nechal se slyšet Tanabe. „Vím, jak jsou silní, a to ve všech oblastech. Nemůžeme jejich výkonnost odhadovat na základě tří testovacích dní.“

De Silvestro o svém vzoru Michaelu Schumacherovi: Chtěla jsem dosáhnout toho, čeho dosáhl on