Jak Alain Prost nazval piloty cvičenými opicemi

Dne 30. prosince 2002 přišel Alain Prost s kontroverzním prohlášením, kterým tehdy vzbudil velkou vlnu emocí. Doslova řekl, že piloti tehdejší doby jsou spíše cvičené opice než skuteční závodníci.

1 Štítky: Alain Prost Historie Zveřejněno 30. 12 2019 — Lukáš Podstata

Alain Prost, kterému se také přezdívalo profesor a který během své jezdecké kariéry dokázal získat čtyři mistrovské tituly, přišel dne 31. prosince 2002 se vskutku zajímavým prohlášením: „Piloti, kteří dnes závodí, jsou spíše trénované opice. Doopravdy si myslím, že se pouze řídí pokyny svých inženýrů a jejich práci z větší části zastávají počítače.

Pro mě osobně už není formule 1 taková, jaká byla dřív. A co je horší? Piloti jsou nyní součástí tohoto kolotoče a musí o všem mlčet, aby nijak nepoškodili image týmu, ve kterém závodí. Víte, nechci znít nějak staromódně, ale v posledních deseti letech se z jezdců stávají více roboti než skuteční závodníci.“

Prost, který také do konce sezony 2001 vedl vlastní tým, poukázal na špatný přístup velkých automobilek. „Když se podíváte na historii tohoto sportu, dojde vám, že velcí automobiloví výrobci pomalu ničí sport, který tak milujeme. Nejprve investují miliony do vývoje a potom najednou opustí seriál formule.

Myslím si, že je především důležité, aby menší týmy zůstaly a byly dostatečně podporovány. Automobiloví výrobci by měli zůstat pouze dodavateli motorů a neměli by zasahovat do týmových procesů,“ měl tehdy jasno Prost.

Těžko říct, co si Prost myslí jakožto poradce týmu Renault (automobilka) dnes, kdy je vliv techniky na úkor pilotů ve formuli ještě větší…

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Jak Alain Prost nazval piloty cvičenými opicemi”

  1. krakra napsal:

    Jo to tenkrát byla doba, kdy se toto opravdu říkalo.
    A řekl to i Niki Lauda, ten zašel nejdál, až tak, že se sám rozhodl že bude testovat.

Napsat komentář