Hamilton navrhuje, aby umělá inteligence pomáhala sportovním komisařům

Rozhodnutí sportovních komisařů jsou často kontroverzní. Další takové přišlo v Singapuru, kdy se rozhodli netrestat Maxe Verstappena za zdržování v kvalifikaci. Lewis Hamilton se na tiskové konferenci pokusil navrhnout řešení.

Štítky: FIA Lewis Hamilton Pravidla Zveřejněno 24. 09 2023 — Petr Horák

Lídr šampionátu byl po kvalifikaci vyšetřován za blokování Yukiho Tsunody, ovšem očekávaná penalizace tří míst na startu nepřišla. Vyfasoval tak jen dvě napomenutí. To druhé za zastavení v boxové uličce, čímž si chtěl utvořit dostatečný odstup za soupeřem.

V návaznosti na singapurská rozhodnutí požadovalo několik týmů vysvětlení celé situace. Komisař Matteo Perini, který byl i v Singapuru, uznal, že Verstappen měl dostat penalizaci poklesu míst na startu. Dodal také, že se nedostatek rádiové komunikace mezi týmem a pilotem neměl brát jako polehčující okolnost.

Herci Martin Stránský a David Novotný jsou exkluzivními hosty plzeňského představení KOLO na KOLO 19. října v CineStaru. VSTUPENKY tady.

Byl Lewis Hamilton spokojený, že byla situace vysvětlena? “Ne, ani ne. To pravidlo je stejné už věčnost. Myslím, že musíme využít umělou inteligenci na takové věci, abychom měli dobrá rozhodnutí,” navrhl Hamilton.

Pilot Mercedesu dal najevo, že mu vadí, že se chyba vůbec stala. Dotázán, zdali by chtěl stálou sestavu komisařů, odpověděl: “Chtěl bych vidět, jestli to AI zvládne lépe, nebo ne.”

Hamiltonův týmový kolega a ředitel jezdecké asociace George Russell řekl, že udělení napomenutí také nepochopil: “Bylo zvláštní, že z toho vyvázl jen s napomenutími. Samozřejmě chceme konzistenci. Uvědomujeme si, že to někdy není jednoduché, ale minulý týden to bylo naprosto jasné. Takže je zvláštní, že žádná penalizace nebyla.”

Singapurský vítěz Carlos Sainz doufá, že FIA se z této chyby poučí: “Je škoda, že ten, který dominuje a vyhrává skoro každý závod, je ten jediný, komu to projde. Mezitím co my ostatní jsme už letos dostali penalizaci. A myslím opravdu všechny, každý měl nějakou penalizaci. Takže je to zvláštní, ale snad se z toho poučí.”