Kubicu už někteří vidí na startu GP Belgie, FIA s jeho návratem nemá problém

Podle Charlieho Whitinga, ředitele závodů a technického delegáta FIA, nebrání Robertu Kubicovi v návratu do F1 žádné formální záležitosti.

Štítky: FIA Robert Kubica Zveřejněno 25. 07 2017 — Lukáš Štěrovský

Narůstající spekulace o Kubicově návratu do F1 ještě přiživilo oznámení o Polákově účasti v maďarských testech po závodním víkendu. Kubica si na Hungaroringu poprvé vyzkouší letošní monopost a Renault už skrze svého šéfa Cyrila Abiteboula přiznal, že na základě výsledků testů detailně analyzuje možnost Kubicova „nového“ vstupu do královny motorsportu.

Ihned se vyrojily informace, že pokud vše proběhne v pořádku, dvaatřicetiletý polský závodník nahradí už v Belgii Jolyona Palmera. To teď nechme stranou, a pojďme se zaměřit na případnou formální stránku Kubicova návratu. Mohl by se po více než šesti letech vrátit do šampionátu „jen tak“? Jak je na tom se superlicencí nutnou pro start v F1? A musel by i s fyzickým omezením absolvovat test pro včasné opuštění monopostu? Na to odpověděl šéf závodů Charlie Whiting.

„Robert má, stejně jako všichni další závodníci, platnou A-licenci od národní asociace. Tato licence zahrnuje také lékařskou kontrolu,“ uvedl Whiting.

Renault přiznal, že během testů upravil volant svého vozu tak, aby Kubica řadil pouze zdravou levou rukou. V tom problém Mezinárodní automobilová federace nevidí. Naproti tomu ale nebude tolerantní při zkoušce toho, zda je pilot bez cizí pomoci schopen opustit vůz do časového intervalu pěti vteřin.

„V tomto ohledu nebudou pro Kubicu platit žádné zvláštní předpisy,“ dodal Charlie Whiting. Zdá se tak, že Polák má cestu do formule 1 opět otevřenou, pokud v Maďarsku potvrdí rychlost z předchozích jízd na Paul Ricard a ve Valencii s vozem specifikace 2012.

Diskuse k článku

Napsat komentář