FIA je opět terčem těžké kritiky

Bývalý šéf Renaultu Flavio Briatore kritizoval řídící orgán tohoto sportu za pokračující sérii sporných rozhodnutí vedení závod

Štítky: FIA Flavio Briatore Helmut Marko Zveřejněno 4. 10 2022 — Jiří Košta

Kontroverzního bývalého šéfa Renaultu přilákal zpět do F1 její majitel Liberty Media a generální ředitel Stefano Domenicali, aby pracoval v komerční a velvyslanecké roli.

Ale stejně jako mnoho dalších byl velmi kritický vůči FIA, protože orgánu trvalo téměř tři hodiny, než potvrdila nedělní vítězství Sergia Pereze v GP Singapuru.

Mexický jezdec byl v Singapuru vyšetřován za to, že příliš zaostal za Safety Carem, a nakonec mu byla udělena 5sekundová penalizace, což bylo málo na to, aby ho to stálo vítězství.

„Je absurdní, že jsme na rozhodnutí museli čekat tak dlouho,” řekl Dr Helmut Marko z Red Bullu.

Ital Briatore souhlasí.

„Pokud došlo k přestupku, proč čekat hodiny, když se můžete rozhodnout během minuty se všemi technickými informacemi, ze kterých budete čerpat?” řekl italské publikaci Lapresse.

„FIA se musí absolutně změnit. Mají neadekvátní lidi. V každém závodě máme problém. Ničí to nejen závod, ale i show a mistrovství světa. FIA je společnost a aby se mohla posouvat vpřed, musí využívat vhodné lidi.

Má téměř 200 zaměstnanců a firmy tohoto typu musí řídit schopní manažeři v každém odvětví. V současné době taková kvalita neexistuje.

FIA musí být řízena profesionály – to je zásadní. Důležité je, že existuje federace, která je hodna F1. Proč se to nestalo dříve? Protože tam byli profesionálové. Jednoduché,“ řekl Briatore.

Marko z Red Bullu opustil Singapur se závěrem, že ve formuli 1 je nyní „příliš mnoho pravidel“. Bývalý pilot F1 Timo Glock souhlasí.

„Teď můžeme diskutovat o tom, proč tato pravidla vlastně existují. Pokud máte tak komplikovaná pravidla, formule 1 se do těchto situací vždy dostane s vítězstvími, o nichž se rozhoduje u zeleného stolu.”

Lightyear 0 bude aerodynamicky nejúčinnější produkční vůz