Ocon vyhrál bláznivou GP Maďarska

Dramatický závod vyhrál Esteban Ocon. Hamilton doplatil na špatnou strategii, ale přesto je novým lídrem šampionátu. Williams získal doby s oběma jezdci, to a mnoho dalšího nabídla GP Maďarska 2021. Sebastian Vettel byl později ze druhého místa diskvalifikován.

Štítky: GP Maďarska Zveřejněno 1. 08 2021 — Vašek Štěpánek

Ještě před samotným závodem začalo v Maďarsku pršet a jezdci byli nuceni startovat na pneumatikách do přechodných podmínek, což smazalo veškeré rozdíly ve strategiích – Mercedes a Red Bull totiž původně zvolili pro start odlišné sady.

Velká nehoda následovala hned po startu závodu v první zatáčce, kde se střetla snad polovina startovního pole. Hlavním viníkem byl Valtteri Bottas, který sestřelil Landa Norrise, a ten zase piloty Red Bullu.

Druhým hříšníkem byl Lance Stroll. Pilot Aston Martinu narazil do Leclerca a ten zase do Daniela Ricciarda. Hned v prvním kole ze závodu odstoupili čtyři jezdci – Pérez, Leclerc, Stroll a Bottas. Kvůli velkému množství úlomků vyjel na trať Safety Car a hned poté byly vyvěšeny červené vlajky.

Další bizarní situace nastala při restartu, kdy byl Lewis Hamilton jediným pilotem, který klasicky odstartoval na závodní dráze, zbytek pole zajel do boxů pro suché pneumatiky. Pilot Mercedesu zajel do boxů o kolo déle, čímž se z prvního místa propadl na úplně poslední. Vedení mezitím převzal Esteban Ocon.

Pořadí se poté na nějakou dobu ustálilo. Hamilton se snažil dostat ztracené pozice zpět, ale marně, když se zasekl za Gaslym. Mercedes proto svého pilota povolal znovu do boxů pro tvrdé pneumatiky a díky předčasnému pit-stopu na tom Hamilton vydělal hned několik pozic.

Zhruba v polovině závodu přišel jeden z nejkritičtějších momentů závodu, Sebastian Vettel zajel do boxů o kolo dříve, aby předjel Estebana Ocona. Pilot Alpinu zajel ke svým mechanikům hned o kolo déle. Naštěstí pro Ocona, dokázal Vettelovu útoku odolat.

Mezitím se za vedoucí dvojicí začala sjíždět skupinka Sainz, Hamilton a Alonso. Mercedes proto svého pilota povolal znovu do boxů ve snaze dát mu čerstvé a rychlejší pneumatiky. Hamilton následně začal létat po trati a velmi rychle Sainze a Alonsa zase stáhl.

Španěl se následně typicky tvrdě, ale férově bránil a vytvořil blok přes který se Hamilton nemohl dostat. V tu dobu se Max Verstappen dostal před McLaren Daniela Ricciarda a objevil se na bodované desáté pozici.

Závod nakonec vyhrál Esteban Ocon, Sebastian Vettel skončil druhý poté, co strávil celý závod za zadním křídlem vítězného Alpinu. Na stupních vítězů je doprovodil Lewis Hamilton, kterému se nakonec povedlo předjet Alonsa i Sainze.

Španělé obsadili čtvrté a páté místo před dvojicí pilotů AlphaTauri. První body si také připsali jezdci Williamsu za osmé a deváté místo, Latifi skončil před Russellem. Bodovanou desítku uzavřel Max Verstappen.

Vedení v obou šampionátech opět převzal Mercedes, Hamilton je nyní šest bodů před Verstappenem a mezi samotnými týmy je Red Bull o 10 bodů pozadu. Nejbližší příležitost, jak se vrátit do čela šampionátů dostanou rudí býci až za měsíc při GP Belgie.

Aktualizace

Sebastian Vettel byl ze závodu diskvalifikován! Němec v dojezdovém kole odstavil svůj monopost kvůli nedostatku paliva. Podle pravidel ve voze musí po závodě zbýt alespoň 1l pohonné hmoty. Vettelovi však v nádrži zbylo pouze 0,3l.

Vettelova diskvalifikace znamená, že se na stupně vítězů dostal Carlos Sainz se svým Ferrari. Na body (konkrétně jeden bod) dosáhl také Kimi Räikkönen z desáté místo.