Dráha v Saúdské Arábii se musí trochu změnit, jede se tam už v březnu

Po náročném premiérovém závodě v Saudské Arábii, který se konal na začátku prosince loňského roku, projde okruh v Džiddě několika úpravami, které mají pomoci jezdcům ve výhledu z monopostů.

Štítky: 2022 GP Saúdské Arábie Zveřejněno 2. 02 2022 — Vašek Štěpánek

Nová vysokorychlostní trať ve druhém největším městě Saúdské Arábie se stala mezi jezdci hitem v jízdě na jedno kolo. Delší vzdálenosti jsou ale kvůli častým slepým místům a ostrým zatáčkám poměrně problematické.

Jezdci už od prvního dne poukazovali na rizika nehod, ty se také v nedělní Grand Prix staly, piloti kvůli konfiguraci neměli čas zareagovat a nehodám se vyhnout. Právě nedostatek výhledu z vozu stál za kolizí Sergia Péreze, George Russella a Nikity Mazepina.

Letos se Džidda přesune v kalendáři z předposledního místa na druhé a historicky druhý závod v této zemi se uskuteční už za dva měsíce. V Saúdské Arábii dokončují i výstavbu infrastruktury, která se kvůli hutné stavbě nestihla zcela vybudovat pro první Velkou cenu.

Podcast: Jak pochopit saúdskoarabské šílenství

Generální ředitel saúdskoarabské motoristické společnosti Martin Whitaker přiznal, že se na okruhu stále pracuje. „Prostor mezi závody nám dává příležitost zamyslet se nad tím, co se povedlo a co zase ne. Nyní se snažíme zlepšit se v každém nedostatku.

V první řadě dojde k větší změně, která úzce souvisí s výhledem pilota z vozu. Je to minimální práce, ale určitě jezdcům pomůže vidět dál do zatáček a lépe předpovídat situaci na trati. Tím by se měli snáze vyvarovat nehodám.

Další změny budou menší, chystáme se poupravit směr některých bariér pro lepší a plynulejší závodění na trati. Na všem se tvrdě pracuje a do dubna budeme mít veškerou práci hotovou,“ ujišťuje Whitaker.

Hamiltonovo a Verstappenovo závodění „je jak v motokárové půjčovně“

Kvůli tomu, že závod v Saúdské Arábii se konal na poslední chvíli, vyskytlo na povrch několik dalších problémů s infrastrukturou a logistikou. Whitaker proto slibuje velká zlepšení i v této oblasti, například příjezdové cesty do areálu.

Vloni zažila saúdskoarabská silniční síť v prostředí okruhu kolaps, neboť bylo málo vstupů do celého komplexu. Změn doznají také tribuny, které budou vůči okruhu pod jiným úhlem, aby divákům zajistili lepší výhled na trať.

„Máme omezený prostor, protože celý komplex se nachází na úzké pláži u moře. Jsem si jist, že jsme po loňských zkušenostech v lepší pozici a tyto změny pomohou zlepšit úroveň závodění na této úžasné trati,“ zakončil Whitaker.

Vítězové a poražení GP Saúdské Arábie