Hamiltonovo a Verstappenovo závodění “je jak v motokárové půjčovně”

Jacques Villeneuve se vyjádřil k událostem z posledního závodu v Džiddě. Podle bývalého pilota F1 se sport stává spíše hollywoodskou show a pevně doufá, že v Abu Dhabi bude situace o něco lepší.

Štítky: GP Saúdské Arábie Jacques Villeneuve Lewis Hamilton Max Verstappen Zveřejněno 7. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Jacques Villeneuve, který byl rovněž zapojen do chaotické bitvy o titul v roce 1997, zpochybnil několik událostí, které se odehrály během nočního závodu v Džiddě. Kanaďan si také položil otázku, zda se formule 1 pomalu nestává ‚hollywoodskou show‘.

„Tohle nebyla formule 1, měl jsem pocit, že jsme na tržnici nebo v půjčovně motokár a nejsem si jistý, co bych k tomu měl říct. Je těžké se vyjádřit k tomu, co se stalo a zůstat nestranný. Má otázka zní, zda chceme dobrou F1 anebo jen hollywoodskou show?

Pokud chceme Hollywood, gratuluji, Džidda byla v tom případě perfektní, ale je tohle to, čím má formule 1 být? Myslím si, že se Frank Williams obracel v hrobě. Je směšné, když vidíte šéfy týmů, jak vyvíjejí tlak na samotné komisaře.

Pro fanoušky to bylo asi skvělé a myslím, že to opět zvedne sledovanost, což je v konečném výsledku dobré i pro formuli 1. Podle mě se ale začínáme hodně vzdalovat samotné myšlence tohoto sportu – závodění,“ uvedl mistr světa z roku 1997.

Co se týče vzájemné kolize mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem, kdy měl pilot Red Bullu pustit svého soupeře, Villeneuve je přesvědčen, že za vzniklou situaci může také systém DRS.

„Za normálních okolností, když pilot před vámi zpomalí, vy ho předjedete. Tady to bylo jiné a mohou za to ty pitomé DRS čáry. Lewis nechtěl Maxe předjet před detekčním bodem, věděl, že Max potom bude moci DRS využít a na další rovince ho předjede.

On (Hamilton) není hloupý a moc dobře věděl, že ho Max pouští a věděl o co mu jde. Nechtěl dát svému soupeři výhodu na další rovince, což je pochopitelné, ale když se podívám na to, co se stalo, je potřeba říct, že se ani jeden nezachoval chytře,“ pokračoval Villeneuve.

Kanaďan také zpochybnil rádiovou komunikaci mezi Red Bullem a Mercedesem s Michaelem Masim. „Takové uzavřené dohody? O tom jsem nikdy neslyšel, a je to za mě špatně. Možná jsem to ale jen nepochopil dobře.“

Do posledního závodu v Abu Dhabi nyní pojedou Hamilton a Verstappen se stejným počtem bodů, což se naposledy stalo v roce 1974 a jde teprve o druhý případ z celé historie sportu. Mistr světa z roku 1997 doufá, že vyhraje hlavně F1, a ne Hollywood.

„Abu Dhabi je trať, která sedí Red Bullu, ale s tím motorem, který má nyní Lewis, je v podstatě favoritem na každé trati. Uvidíme, doufám, že zažijeme skvělé finále, ale s klidnějším průběhem samotného závodu.

Doufám, že vyhraje ten lepší, ať už to z tich dvou bude kdokoliv. V takovém případě se vítězem stane i samotná formule 1. Modlím se ale, abychom také v Abu Dhabi neviděli hollywoodské příběhy, těch už bylo letos požehnaně,“ zakončil Jacques Villeneuve.