Co od sebe vzájemně očekávají Gasly a Tsunoda

Zatímco třeba takový McLaren tvrdí, že týmovou jedničku a dvojku mít nebude, u AlphaTauri jsou role rozděleny jasně. Nováček Yuki Tsunoda se bude v prvním roce spíše učit od zkušenějšího Pierra Gaslyho.

Štítky: Alpha Tauri Franz Tost Pierre Gasly Yuki Tsunoda Zveřejněno 22. 02 2021 — Lukáš Štěrovský

Dvacetiletý závodník nahradil u AlphaTauri Rusa Daniila Kvjata. Tsunoda se tak stane prvním Japoncem v královně motorsportu od roku 2014 a ve své první sezoně chce hlavně čerpat znalosti od zkušenějšího kolegy Piera Gaslyho. „Je vážně rychlý a už má na kontě i vítězství. Prvním cílem každého jezdce je porazit týmového kolegu, tohle ale bude těžká výzva,“ prozradil Tsunoda.

„Pamatuji si Pierra z Japonska, když závodil ve formuli Super a já byl v tamní F4. Skoro získal titul ve svém prvním roce, což je obtížné, zejména pro jezdce z Evropy. Je neuvěřitelně talentovaný a jsem nadšený, že se od něj budu moci všechno naučit, protože už vidím, jak je s týmem propojený.“

Japonec má už teď jasno o největším momentu sezony, ke kterému vzhlíží. „Vážně se těším na sezonu, zejména na závod v Suzuce před domácími fanoušky. Naposledy jsem tam jel ve formuli 4, takže to bude velký rozdíl. Teď jsem nadšený z příležitosti reprezentovat moji zem v F1.

Je to ohromná pocta a velká věc, moci soupeřit proti nejlepším jezdcům světa,“ uvědomuje si Japonec. „Taky se těším na to, že navštívím spoustu nových zemí a různých tratí. Pokud bych si mohl vybrat jednu vyjma Suzuky, pak to bude Monako. Je v něm spousta historie a okruh je velká výzva,“ dodává Tsunoda.

Hlavní změny na monopostu AlphaTauri AT02

A co na nového kolegu říká samotný Gasly? „Jeho příchod samozřejmě znamená, že budu mít více odpovědnosti v týmu, ale jsem připravený převzít roli týmového lídra. Yuki je ale velmi rychlý a pomůže nám posunout se vpřed. Je to konkurenceschopný kluk, který ukázal, co umí, v loňské sezoně F2. Budeme spolupracovat.

Chybí mu zkušenosti, takže to pro něj nebude snadné, ale myslím, že je talentovaný. Na mně bude vést tým správnou cestou. Jeho příchod nijak nezmění můj přístup, bude stejný jako vloni, kdy jsme z každé Grand Prix s výjimkou jedné nebo dvou dostali maximum z toho, s čím jsme museli pracovat,“ popisuje Francouz.

„Musíme si udržet stejnou filozofii jako vloni, kdy na tom podle mého byl tým vůbec nejlépe v historii z hlediska práce, vývoje, výkonů a zvládání závodních víkendů. To platí i pro mě. Musíme prostě pokračovat a pokusit se být zase o něco lepší,“ uzavírá Gasly.

Jeho roli jako vůdce týmu potvrzuje i šéf stáje Franz Tost. „Tvrdím, že je jedním z nejsilnějších jezdců současného roštu. Je dobrý v chápání techniky, což mu dovoluje dostat z auta maximum. V týmu už je nějaký čas, takže má zažité všechny procedury.

Bude dobrý vůdce, pomůže Yukimu v jeho vývoji. Ví, jak vyhrát závod, což dokázal vloni na Monze, a pokud mu dáme dobré auto, očekávám od něj velmi úspěšnou sezonu. S Pierrem, který je zkušenější a pomůže Yukimu se vyvíjet jako jezdec rychleji, můžeme cílit na dobré výsledky,“ je přesvědčený Franz Tost.