Co je největší “závodní spektákl”? Indy se ohradilo proti F1

Po dalším údajném použití sloganu s ochrannou známkou Indianapolis Motor Speedway se Formule 1 opět ocitla pod palbou kritiky ze strany prezidenta slavného závodního areálu.

Štítky: IndyCar Liberty Media Motorsport Zveřejněno 25. 02 2024 — GPF1.cz

Formule 1 se dostala pod palbu kritiky ze strany Indianapolis Motor Speedway za údajné používání jedné z ochranných známek dráhy.

IMS, která každoročně hostí slavný závod Indianapolis 500, se v loňském roce dvakrát ohradila proti tomu, že F1 při propagaci svého vlastního závodu použila výraz “The Greatest Spectacle In Racing”. Tento termín je od roku 1986 chráněn ochrannou známkou společnosti Hulman and Company, která vlastnila IMS několik desetiletí, než jej před pěti lety prodala Rogeru Penskemu.

Bylo zaznamenáno, že byl použit dvakrát – poprvé ve videu, které se týkalo přípravy na Velkou cenu Las Vegas, když tuto událost označil za “největší závodní podívanou na planetě”, a podruhé, když rapper LL Cool J označil tento sport za “největší podívanou v motoristickém sportu”, když představoval jezdce před Velkou cenou Miami. Prezident IMS Doug Boles loni potvrdil, že jednal s představiteli držitele komerčních práv F1, společnosti Liberty Media, o údajném porušování práv.

V rámci příprav na novou sezónu F1 však v jednom z dílů americké stanice ESPN zaznívá, že moderátor označuje F1 za “největší podívanou v motoristickém sportu”. Bole v reakci na to vydal pro IndyStar prohlášení, v němž vyjádřil nové zklamání nad použitím tohoto termínu.

“Jsme si vědomi použití naší značky ve spotu, který se jeví jako propagační spot sportu. Budeme to opět řešit s příslušnými osobami a jsme připraveni přijmout veškerá možná opatření na ochranu duševního vlastnictví naší značky,” uvedl Boles v prohlášení. “Nadále nás mrzí, že ostatní nemohou vytvořit vlastní identitu značky, aniž by porušovali tu naši.”

Tento výraz použila i konkurenční série, když NASCAR minulý týden na svém účtu na síti Threads zveřejnila video s tímto sloganem: “Největší podívaná v závodění.” Příspěvek byl však rychle smazán.

“Připadá mi, že to byla neúmyslná chyba,” komentoval to Boles. “Ale kdyby to tak nechali, rozhodně bychom se o tom bavili.”