Bottas: Mezi mnou a Hamiltonem není velký výkonnostní rozdíl

Byl to pro něho vcelku poklidný závod. I tak Valtteri Bottas v GP Kanady musel řešit hned několik problémů, v důsledku čehož věděl, že na vítězství mít nebude. Ve všudypřítomném srovnání s kolegou Lewisem Hamiltonem se proto musel obhajovat.

1 Štítky: Mercedes Valtteri Bottas Zveřejněno 14. 06 2017 — Josef Nekvinda

Finský pilot do závodu vyrážel ze třetí příčky. Start nicméně nevyšel podle jeho představ. V boji o první zatáčku získal pozici na úkor Sebastiana Vettela, ale zároveň tratil po bleskovém průniku Maxe Verstappena. Mladý Nizozemec pak ze závodu vypadl po problémech s pohonnou jednotkou v jedenáctém kole a otevřel tak cestu právě Bottasovi. Ten však stahovat náskok týmového kolegy Lewise Hamiltona nedokázal. Mělo to ale své opodstatnění.

Faktory omezující jej na rychlosti se ukázaly být vibrace na pneumatikách spolu s problémy brzd. I proto Bottas u svých mechaniků stavěl o dost dříve než Hamilton, a navíc se na dráhu vracel s obutím měkké specifikace, namísto, logické volby, super-měkké. Fin ve hře o čas taktéž ztratil i za Estebanem Oconem, který svůj pit stop naopak natáhl. V cíli oba piloty Mercedesu proto dělilo 19,7 sekundy. Rozdíl, jenž na první pohled vypadá propastně.

„Upřímně si nemyslím, že byl mezi našimi výkony velký rozdíl. Zpočátku jsem uvízl za Red Bullem. Hodně jsem také probrzdil, protože se jen těžko dalo dohlédnout na konec rovin, a pak se mi za Maxem přehřívaly brzdy. Musel jsem je proto pošetřit, trochu se stáhnout, místo tvrdého brzdění jen dříve pouštět plyn a tak dále.

Když jsem stavěl u mechaniků, rozhodli jsme se pro měkké pneumatiky. Tenhle krok jsem plně chápal, neboť Lewis byl v té době už dost daleko a nebylo toho moc, co bych s touto sadou mohl ztratit. Pocity z pátečního tréninku na měkkých gumách byly navíc kladné a při vyšších teplotách jsme se domnívali, že budou fungovat opravdu dobře. Nakonec si ale myslím, že nebyly tak rychlé, a v důsledku toho jsme ztratili, nevím kolik sekund, za Oconem. Lewisovy super-měkké vypadaly hodně slušně, velmi rychle,“ zpovídal se Bottas před novináři.

Bottas pochopitelně stojí v pozici, kdy je porovnáván s Hamiltonem. Jak se také proto dále nechal slyšet, nebýt těchto problémů, mohl se podle svých slov klidně vyrovnat rychlosti svého kolegy.

„Podle mě jsem v závodě nemusel nijak extra bojovat. Okolnosti zkrátka nebyly nakloněné na mou stranu, abych mohl usilovat o vítězství. Sobota byla docela složitá, obzvláště Q3, ale jinak to nebyl můj nejhorší ani nejlepší víkend. Je to dobré pro tým, mít letos první double, a to jsou výsledky, které potřebujeme,“ doplnil finský pilot ve službách Mercedesu, který přiznal, že nebýt Verstappenova odstoupení, asi by se před Nizozemece jen těžko dostal.

Pěkně jsme to Ferrari zavařili, raduje se Hamilton

Diskuse k článku

Napsat komentář