Aston Martin byl v Belgii podle Alonsa zase blíž normálu

Po úpadku formy a neuspokojivých výsledcích v Anglii a Maďarsku se Fernando Alonso vrátil do boje o lepší pozice. Aston Martin se totiž posunul blíž své obvyklé rychlosti.

Štítky: Aston Martin Fernando Alonso Zveřejněno 1. 08 2023 — Petr Horák

Dvojnásobný mistr světa dojel ve Spa pátý, když porazil silné soupeře George Russella s Mercedesem a Landa Norrise na McLarenu. Předvedl skvělý start, kde vydělal tři pozice. Zanedlouho pak předjel po kolizi se trápícího Carlose Sainze a posunul se na konečné páté místo. Po dvou nepovedených závodech je to pro něj i pro tým velká vzpruha a potřebný bodový zisk v boji o třetí pozici.

O svém nedělním výkonu Alonso řekl: “Auto mi dnes přišlo rychlé. Kluci opět odvedli skvělou práci se strategií a pitstopy. Po Maďarsku a Silverstone jsme hodně přemýšleli a udělali jsme nějaké změny v nastavení auta. Myslím, že se vyplatily. Auto bylo víc normální, víc konkurenceschopné. Na startu jsem měl štěstí, před Eau Rouge jsem získal pár pozic. Bál jsem se, že nebudeme mít rychlost na to je udržet, ale povedlo se. Udržel jsem za sebou jeden Mercedes a jeden McLaren, takže jsme vepředu. To jsou dobré zprávy před letní přestávkou.”

Celý víkend ale nebyl růžový. Sprintová sobota se týmu ani Alonsovi nepovedla. Kvůli váhání v boxech a nehodě Lance Strolla skončil Fernando až patnáctý v rozstřelu a sprint po jezdecké chybě vůbec nedokončil. Španěl uznal, že i kvůli nepředvídatelnému počasí to byl náročný víkend.

“Připadal jsem si v lepší formě v porovnání s posledními závody. Nebylo jednoduché se dostat do rytmu, když byla kvalifikace na mokru a podmínky na trati se neustále měnily. Na suchu jsme toho moc neodjeli. Až na McLaren jsme ale všichni měli v podstatě nastavení na sucho. Nebyla dvě kola ve stejných podmínkách, jen to schlo a schlo, až jsme nakonec dali slicky. Kvalifikace byla zásadní, tak to vždy o sprintovém víkendu je,” popsal složité podmínky Alonso.

V sobotu oslavil Fernando Alonso už 42. narozeniny. I když je s přehledem nejstarším jezdcem na roštu, velkou hlavu si z toho nedělá: “Už můžete říkat, že mi táhne na 43! Myslím, že lidé poznali, že není velký rozdíl, jestli vám je 41 nebo 25. Je to o hlavě, motivaci, přístupu k víkendu. Dnes je vidět, třeba na startu nebo když se podíváme k jiným týmům jako např. Alpha Tauri s Ricciardem, že se zkušenosti vyplatí. Není to o mládí, je to jen o tom jezdit rychle.”

První polovina sezony byla pro Alonsa úspěšná. “Neuvěřitelná. Přímo snová první půlka sezony. Jsme třetí mezi konstruktéry před Ferrari a já jsem třetí mezi jezdci těsně s Lewisem. V Bahrajnu se tohle zdálo nemožné,” zhodnotil Fernando.