“Aspoň si všechnu smůlu vyberu letos.” Pierre Gasly hodnotí první sezonu u Alpine

Francouzský pilot po dlouhých letech opustil rodinu Red Bullu a vydal se do domácího týmu. Zatím jsou však jeho i týmové výkony zklamáním. Co na to říká Pierre?

Štítky: Pierre Gasly Zveřejněno 28. 08 2023 — Petr Horák

Pierre Gasly doufal v posun kupředu, když se loni rozhodl vyměnit AlphaTauri za Alpine. Měl k tomu důvod, neboť francouzský tým loni skončil celkově čtvrtý. Jenže A523 nepatří mezi nejpovedenější monoposty a Gasly se s ním ještě zcela neskamarádil. Ve výsledku z toho tak je pouhých 37 bodů, z nichž téměř polovinu získal za třetí místo na Zandvoortu.

Pro Gaslyho jsou to složité časy, protože sám je velice soutěživý. “Já jsem extrémně soutěživý, pořád potřebuju v životě nějakou výzvu. Po týdnu volna už chci zase na trať a bojovat s kluky kolo na kolo. Pocit z řízení auta je tak unikátní, že vám rychle začne chybět. Proto se i na dovolené snažím vymyslet nějakou soutěž. Kamarádi jsou z toho už unavení, protože je neustále vyzývám na souboj v plážovém tenise nebo volejbale. Já nemůžu na pláži jen tak ležet, potřebuju s někým soupeřit s raketou v ruce,” vysvětlil.

Nejlepším Pierrovým výsledkem bylo před Zandvoortem sedmé místo z Monaka (když nepočítáme třetí pozici v belgickém sprintu). Alpine má celkově jen 73 bodů, ale podle Gaslyho má na těchto nevýrazných výsledcích svůj podíl i smůla. Francouz k tomu řekl: “Počet bodů spravedlivě nereflektuje výkony, které jsme předvedli. I když ten rozdíl, třeba co se týče pořadí v šampionátu, není až tak výrazný.

KOLO na KOLO ŽIVĚ! Do Ostravy 21. září přijede jako host MICHAL KAVALČÍK. Vstupenky zde

“Největší nevyužitá příležitost je samozřejmě Austrálie [tam to mělo být páté místo nebýt kolize s kolegou Oconem po restartu v posledním kole]. V Monaku jsme přišli o pódium kvůli strategii a párkrát jsme mohli být osmí, ale měli jsme různé potíže.

“Je to frustrující, protože po příchodu do nového týmu chcete, aby vám vše vycházelo. Ale zase na druhou stranu si radši vyberu všechnu smůlu teď, v sezoně, ve které jsme nenaplnili očekávání ze začátku roku. Ta smůla jednou musí skončit, takže musím být klidný a soustředit se na pomoc týmu, abychom se posouvali vpřed.”

Alespoň náznak konce smůly přišel v Nizozemsku. Gasly a Alpine mistrně zvládli proměnlivé podmínky a po startu z dvanáctého místa vybojovali i s pomocí Pérezovy penalizace pódium. Pro Pierra první pódium od Velké ceny Ázerbájdžánu 2021.

Gasly přišel do týmu v době, kdy už byl letošní monopost v plném vývoji. Neměl na něj tedy zdaleka takový vliv jako Esteban Ocon. I proto se Pierre už těší na A524, který bude více zohledňovat jeho připomínky. “Letošní auto je evoluce loňského na základě poznámek Estebana a Fernanda. Na auto pro příští sezonu budu mít větší vliv já.

“Jsou věci, které se snažím s autem udělat od začátku roku, ale nejde to právě kvůli specifičnosti auta a daného balíčku dílů. Zkusili jsme různé směry, jak tomu pomoci, ale zatím se to úplně nepovedlo. Takže se snažím autu přizpůsobit a dostat z něj maximum. Ale vím, že když se nám podaří zapracovat na určitých oblastech, tak je ve mně víc rychlosti,” popsal letošní vůz Gasly.

Největší rivalové týmu z Enstone, Aston Martin a McLaren, udělali letos obrovský výkonnostní skok dopředu. To se Alpine zatím nepodařilo, ale Gasly věří, že cesta jeho týmu vede přes více drobných upgradů. “Když ztrácíte sekundu, tak máte nedostatky úplně všude. Nelze ukázat na konkrétní místo a konkrétní problém, je to všude. Můžeme být lepší, dostat víc výkonu z motoru, zvýšit přítlak, zdokonalit naše týmové procesy a lépe využít celý balíček na trati.

“Ve středu pole je to tak těsné, že i malý krok může znamenat posun, ať už nahoru nebo dolu. Ale my musíme zlepšit celé auto, všechny parametry o 1-2 %, abychom se dotáhli na top týmy. Nejsem slepý a vím, že to bude hodně těžké, ale máme k tomu velké odhodlání. Jen je Formule 1 hodně komplexní a konkurence je vysoká. Lidé v týmu pracují naplno a úspěch může přijít za dva týdny, ale taky za půl roku, to je ta nejistota v našem sportu.

“Teď se musíme postarat o to, abychom vždy vytěžili maximum ze situace, ve které ten daný víkend budeme. O to se snažíme a docela nám to jde, ale vždy to může být lepší,” uzavřel Pierre Gasly.