Andretti poptával u každého týmu jeho možný odkup. Neuspěl

Šéf Andretti Autosport Michael Andretti zareagoval na návrhy, že by jeho tým měl odkoupit stávající tým ve formuli 1, pokud se chce připojit k mistrovství světa.

Štítky: Andretti Michael Andretti Zveřejněno 11. 07 2023 — Jiří Košta

Andretti a další žadatelé předložili FIA zájem o vstup do formule 1 od roku 2026. Řídící orgán a F1 zvažují, zda přijmou některou z přihlášek.

Mnoho ze současných 10 týmů se postavilo proti výzvám k rozšíření pole přidáním dalších stájí. Minulý týden šéf týmu Mercedes Toto Wolff řekl, že každý, kdo se chce připojit k F1, by si měl „koupit tým“.

Andretti však dal jasně najevo, že to v tuto chvíli nepřipadá v úvahu.

„Zkoušeli jsme to. Nikoho to nezajímá,“ řekl médiím na Sardinii X-Prix, podniku off-road série Extreme E.

„Byli jsme v každém týmu. Pořád říkají ‚dobře, kup si tým‘ a nikdo nechce prodat! Jdete tam a oni ani nemají zájem mluvit. Byl jsem tam, udělal jsem to a nebyl jsem šťastný.”

Andretti řekl, že ve skutečnosti nevěnuje pozornost týmům F1, které veřejně odmítají jeho snahu připojit se, a doufá, že bude pokračovat v pochodu vpřed a zaškrtne všechna políčka, která musí udělat, aby byl připraven na F1.

„Každý má své vlastní důvody, proč něco dělá, snaží se chránit své vlastní zájmy, což jim nemůžu mít za zlé.

Ale každý se díval sám na sebe. A to byla ta největší věc, když jsem řekl, že jsem byl kritizován, protože jsem s tím nesouhlasil. Kdybych byl v jejich situaci, asi bych udělal to samé. Takže týmy neobviňuji. Všichni se na tuto situaci podívají podle vlastního uvážení, protože to je to, co musí udělat, aby byli konkurenceschopní.

Je to velmi, velmi drahý sport. Je toho hodně a každý tým má velké nasazení. Takže se musí ujistit, že to chrání, a chápu, že to je to, o co se snaží. Ale nakonec to nebudou oni, kdo učiní rozhodnutí. Bude na seriálu a FIA, aby rozhodly, zda si myslí, že je to správná věc.”

Andretti očekává, že rozhodnutí o přijetí nových týmů bude „pravděpodobně blíže ke konci měsíce“.

„Myslím, že jsme zaškrtli každé políčko. Cítím se dobře, ale dobrý pocit a realita jsou vždy dvě různé věci. Myslím, že máme vše, co potřebujeme, abychom do toho šli a byli konkurenceschopní, respektovali a přidali do série.”

Vyvrátil tvrzení, že zapojení Cadillacu do jeho vstupní nabídky je pouze reklamou a zdůraznil, že Andretti přivede do F1 jednoho z největších výrobců automobilů na světě.

„General Motors je do toho velmi, velmi zapojeno. Lidé se snaží říkat ‚jistě, jen na to dávají své jméno‘. Ne, je to nedílná součást celého týmu a součást týmu. Myslím, že jakmile bude vše zveřejněno na tom, co jsme předložili, uvidíte, že je to velké.“