Alonso: do F1 přišla fotbalová mentalita a posuzují nás podle posledního výsledku

Fernando Alonso říká, že nová mentalita posuzování týmů Formule 1 "jako fotbal", kde se počítá "jen poslední výsledek", není správná pro hodnocení jeho prvního roku s Aston Martinem.

Štítky: Aston Martin Fernando Alonso Zveřejněno 28. 10 2023 — GPF1.cz

Po přestupu od Alpine začal Alonsův vůz 2023 pozitivně, když v úvodních osmi závodech získal šest pódií, protože Aston se díky práci na koncepci vozu principu ‘downwash’ během zimy proměnil v pravidelného nejbližšího soupeře Red Bullu. Vzhledem k tomu, že Mercedes a Ferrari zpočátku pokračovaly ve svých přístupech aerodynamické filozogie, rozhodly se pak i oni vydat cestou ‘downwash’ rok poté, co tak Aston učinil na začátku sezony 2022.

Jejich oživená forma, spojená s výsledky McLarenu, které se výrazně zlepšily od doby, kdy svůj vůz MCL60 přepracoval několika novinkami inspirovanými Red Bullem, přispěly k tomu, že Alonso od červencového víkendu GP Rakouska získal už jen jedno pódium. Aston se od svého skvělého startu do roku 2023 také potýkal s tím, že se musel vzpamatovat z vlastní nesprávné volby vývojové cesty, a navíc byl také mezi týmy, kterým bylo doporučeno provést změny v konstrukci předního křídla v rámci dřívějšího vyšetřování FIA týkajícího se pružných křídel.

Na otázku časopisu Autosport, zda má pocit, že rok 2023 vykazující dvě velmi odlišné sady výsledků odpovídá tomu, co zažil v Astonu, však Alonso nesouhlasil.

“Ne, myslím, že to byl [konzistentnější] pocit a sezóna, než možná ukazují výsledky,” řekl na tiskové konferenci před víkendovou GP Mexika. “Vždy jsme vyrovnávali vzestupy a také pády. Vždy jsme se velmi soustředili na výkonnost vozu a snažili jsme se jako tým zlepšovat. Před dvěma lety měla tato organizace 250 lidí. A teď nás dělí jen pár bodů od nejlepších týmů v šampionátu konstruktérů a letos jsme několikrát ochutnali stupně vítězů.

Máme také tuto novou továrnu – spoustu nových lidí, kteří do týmu přišli – a asi o 200 bodů více než loni. Takže pro Aston Martin to byla neuvěřitelná sezoba 2023. Vím, že se tu čím dál víc podobáme fotbalu a zdá se, že se počítá jen poslední výsledek.

Ale nesmíme zapomenout, odkud jsme přišli a o čem tento projekt je. Proto jsem na tuto sezónu zatím velmi hrdý.”