Alex Wurz dohlíží na stavbu okruhu v Albánii, hostit může nejvýše formuli 3

Delegace FIA vedená viceprezidentem federace pro sport v Evropě Manuelem Aviñóem a zahrnující specialisty dohlížející na bezpečnost okruhů provedla kontrolu plánovaného Auto Moto Parku Albánie, který se má stát prvním mezinárodním závodištěm v této balkánské zemi.

Štítky: Albánie Auto Moto Park FIA Zveřejněno 2. 06 2023 — GPF1.cz

Místo konání se nachází u města Elbasan, zhruba 40 kilometrů od hlavního města Albánie Tirany a 75 kilometrů od druhého největšího města v zemi, Durrësu. Místní úřady zastupovali prezident Auto Club Albania Niko Leka, starosta obce Elbasan Gledian Llatja a ředitel generálního ředitelství silniční dopravní služby Blendi Gonxhja.

Autorem projektu okruhu je společnost Test & Training International, která má bohaté zkušenosti a kterou založil bývalý jezdec Formule 1 a dvojnásobný vítěz závodu 24 hodin Le Mans Alexander Wurz, který byl také na místě a představil projektovou studii, v níž nastínil přehled projektu včetně staveb a architektury a územní analýzy.

Projekt zohledňuje také opatření na ochranu životního prostředí a potenciální ekonomický a sociální dopad okruhu na místní komunity.

Původním cílem okruhu je získat stupeň 3 okruhové licence FIA, který umožňuje závodění s vozy s poměrem výkonu a hmotnosti 2-3 kg/hp, a je tedy otevřen pro třídy jako Formule 3, Formule 4, TCR a GT3.

Kromě pořádání motoristických závodů je cílem okruhu také posílit růst kultury motoristického sportu v zemi i v sousedních balkánských zemích a sloužit jako zařízení pro výcvik řidičů vozového parku, a to i pro služby, jako jsou řidiči policie a záchranné služby.

Cílem je dokončit okruh do tří let.