Albon zhodnotil první polovinu sezony a nastínil, co bude dál

Alex Albon se po roční pauze letos vrátil do formule 1 s Williamsem. Thajský závodník je u týmu šťastný a nedávno s ním prodloužil smlouvu na několik dalších let. Jak Albon hodnotí své počínání z první poloviny roku a co se bude dít dál?

Štítky: Alex Albon Williams Zveřejněno 7. 08 2022 — Vašek Štěpánek

Po těžké sezoně 2020 u Red Bullu se Albon stáhl z formule 1. Minulý rok strávil jako rezervní a testovací pilot rudých býků. Zároveň se thajský pilot s britskými kořeny objevil v sérii DTM, kde vyhrál jeden závod a získal další tři podia.

Od letošní sezony je Albon zpět ve formuli 1, závodí za Williams a po nedávném prodloužení smlouvy se ve stáji z Grove ještě několik dalších let zdrží. Není se čemu divit, Albon je šťastný a stal se perfektním tahounem týmu.

Bývalý pilot Red Bullu pravidelně poráží svého týmového kolegu Latifiho jak v kvalifikacích, tak v samotných závodech. Albon je také zodpovědný zatím za všechny nasbírané body Williamsu v letošní sezoně, když bodoval v Austrálii a v Miami.

Právě díky silným a vyrovnaným výsledkům si vysloužil novou víceletou smlouvu. Albon je se svými výkony z první poloviny sezony spokojen a věří v dlouhou a úspěšnou spolupráci se svým aktuálním zaměstnavatelem.

„Jsem opravdu šťastný. Po své roční pauze mimo F1 jsem nyní opravdu nadšený a vděčný za příležitost, kterou mi Williams dal. Letošní sezonu si zatím užívám. Sice nejsme úplně tam, kde bychom chtěli být, ale věřím, že se vše bude jen zlepšovat.

Myslím, že jsem závod od závodu silnější a totéž si myslím o týmu. Je mezi námi skvělá chemie a komunikujeme spolu velmi otevřeně. Víme, jaké oblasti zlepšit a také víme, jak je zlepšit, nyní to musíme jen udělat,“ rozpovídal se Albon.

Od nových pravidel si řada týmů, včetně Williamsu, slibovala posun vzhůru. Stáj z Grove je zatím poslední v šampionátu a ztrácí sedmnáct bodů na Aston Martin. Přesto je nováček u týmu spokojen a věří, že následující vylepšení zafungují.

„Víme, kde máme slabiny a víme, proč je máme. To si myslím, že je nejdůležitější věc, pokud se chceme hnout z místa. Možná jsme čekali více, ale není to tragédie. Na Silverstonu jsme nasadily nové díly, které ve správném okně fungují velmi dobře.

Chceme na tomto balíčku stavět, rozšířit jeho okno a být více konzistentní. Aktuálně jsme v pozici, ve které jsme někdy blízko bodům a jindy zase ztrácíme, což je přesně to, čeho se musíme zbavit, chceme být neustále blízko bodům,“ zhodnotil Albon.

Pilot Williamsu byl také dotázán, zda jeho tým dokáže ještě zabojovat o body a eventuálně i přeskočit devátý Aston Martin, který má na kontě dvacet bodů. „Těžko říct, máme před sebou ještě tři závody v Evropě a myslím, že by nám alespoň dva mohly vcelku sednout.

Narážím na Belgii a Itálii. Tam si myslím, že bychom mohli být ve slušné pozici a snad i zkusit zabojovat o nějaké body. Jestli to bude stačit na Aston Martin, to vám neřeknu, protože to nevím, ale rozhodně se nevzdáváme,“ dodal bojovně Albon.