Ženská F1 Akademie: Proč je to jen Lewis, kdo nabízí podporu?

Výkonná ředitelka ženské Akademie F1 Susie Wolffová vyzvala všech 10 týmů F1, aby následovaly Lewise Hamiltona a podpořily seriál.

Štítky: F1 Academy ženy v motorsportu Zveřejněno 22. 10 2023 — GPF1.cz

Série, v níž se utkává 15 jezdkyň ve vozech F4 provozovaných týmy z F2 a F3 a částečně financovaná F1, byla zahájena v letošní sezóně, kdy se sport snaží řešit otázky rozmanitosti a inkluzivity.

Wolffová se ujala své funkce před zahajovacím podnikem a sehrála důležitou roli při vytváření základů pro budoucí úspěch, včetně navázání užších vztahů s F1 v naději, že bude zajištěna plnohodnotná cesta na vrchol.

Jezdec Mercedesu Hamilton, který je vůdčí osobností upozorňující na společenské otázky ve sportovním kontextu i mimo něj, navštívil paddock při víkendové Velké ceně Spojených států – první akci, při níž se F1 Academy koná souběžně s programem F1 – stejně jako při již zaniklém seriálu W v Maďarsku.

“Je trochu smutné, že je to vždycky Lewis,” řekl Wolff televizi Sky Sports F1 na otázku ohledně podpory ze strany F1. “On je vždycky ten, kdo přichází, nabízí podporu a nakonec také ví, jaké to je být ‘jediný’, takže má pochopení. Ale bude tu deset týmů F1 s vozy vlastního zabarvení, takže obecně očekávám v příští sezoně mnohem větší interakci ze strany týmů F1, protože mají platformy, mají hlasy.

To bude něco, co nám v našem snažení nesmírně pomůže, protože to není krátkodobý projekt. Pokud chceme vidět úspěch, musí to být dlouhodobé.”

V rámci posílení vazeb mezi F1 a Akademií F1 uzavřela Wolffová dohodu se všemi 10 týmy, které budou v každé sezóně nominovat jednoho jezdce, jenž bude během závodů používat na svém voze znak týmu. První dohodu oznámil McLaren, který pro příští období přijme Biancu Bustamante.

F1 Academy bude v příští sezóně také závodit společně s F1, čímž se každý ze závodníků ještě více zviditelní.

“Skvělá věc pro mě byla, když jsem podepsala všech 10 týmů, což nebylo nic jednoduchého, byla to obrovská zátěž od mého stolu, protože všechny mají juniorské akademie, všechny vědí o výchově talentů a o tom, co potřebujete k tomu, abyste byli v tomto sportu úspěšní,” vysvětlila Wolffová. “Všichni museli jít ven a najít své jezdce.

V akademii F1 můžete zůstat jen dva roky, takže vědí: ‘Dobře, musíme najít dalšího jezdce. To už nastartovalo vlnu, kdy tyto týmy hledají mladé talenty, vychovávají mladé talenty, aby měli větší šanci uspět a skutečně uspět v Akademii F1.

Všichni víme, že tyto týmy F1 jsou nesmírně soutěživé, chtějí najít tu nejlepší jezdkyni, a to už vytvořilo takový pozitivní řetězový efekt, dokonce až do světa motokár.”