Vysvětlení netrestu Vettelova startu a předčasného konce japonské GP

Závod na Suzuce nabídl i dvě kontroverzní situace, co se pravidel týče.

6 Štítky: GP Japonska Pravidla Zveřejněno 13. 10 2019 — Lukáš Štěrovský

Na první došlo ještě před zhasnutím červených světel. Ferrari Sebastiana Vettela se evidentně pohnulo dříve, než je pravidly dovoleno. Němec ale ihned zase zastavil a podruhé se rozjel až po zhasnutí červených světel. A právě ono zastavení sehrálo klíčovou roli v jeho netrestu.

Podle komisařů se Vettel hnul pouze tak málo, že zůstal v tolerančním limitu, který je zaveden kvůli drobnému pohybu vozů, ke kterému běžně dochází v rámci manipulace jezdce se spojkou. Podobný případ se řešil už v Rakousku 2017 u bleskového startu Valtteriho Bottase.

Druhá kauza je o dost jasnější. Výsledky závodu původně vypsaného na 53 kol se počítají z 52. kola, protože v něm se při Bottasově průjezdu cílem objevila digitální šachovnicová vlajka. Podle ředitele závodů Michaela Masiho se jedná o systémovou chybu, kterou bude třeba prozkoumat. Následkem dřívějšího finiše si body připíše i Sergio Pérez, který po kolizi s Pierrem Gaslym (bez trestu) v posledním okruhu havaroval a závod nedokončil.

Diskuse k článku

6 komentářů: “Vysvětlení netrestu Vettelova startu a předčasného konce japonské GP”

 1. Aladin napsal:

  Ulitý start, bez debat. Ale FIA má zvláštní metodu jak to (ne)vidět. F1 je jediný sport kde můžete odstartovat asi 2 desetiny před odstartováním závodu a projde vám to. Bravo F1.

 2. Jirka_1 napsal:

  Já nevím, ale takové cuknutí se třeba v atletice (zhoupnutí v blocích) trestá jednoznačnou diskalifikací. Podle mě měl být Seb nějak penalizován, i když je pravdou, že mu to cuknutí vůbec k ničemu nepomohlo, spíše naopak. Takže se hlásím k těm, kdo jsou pro potrestání Seba (i když je mi to houby platné, že).

 3. hvj napsal:

  Ale ono je úplně jedno, jestli někdo získá výhodu či ne. O tom pravidla nejsou. Pokud se auto pohne před zhasnutím světel, je to prostě porušení pravidel. Nic víc, nic míň. A je mi úplně jedno, jestli nějaký senzor něco zaznamená nebo ne, když to oči nás všech vidí. V tomto si komisaři neskutečně naběhli. Pokud F1 přistoupí na „volný“ výklad pravidel, tak je to cesta do pekel. Pokud pravidla nebudou od toho, aby platila, nebo platila jenom někdy, nebo jenom nějak, tak ať je raději zruší.

 4. Kordel69 napsal:

  INF_11
  Nezlob se na mě, musím reagovat na větu, která už mi leze krkem😏
  V prvním kole se závody vyhrávají, ukázalo se to už tisíckrát a včera to ukázal i Bottas. Jsem na tu větu už trosku alergický, proto reaguju😉

 5. INF_11 napsal:

  Chápu trest když někdo získá výhodu (nekalým způsobem), ale když žádnou výhodu nezíská (nebo ještě dokonce tratí – tento případ), není podle mě trestat co.
  Jinak opět se ukázalo, že v prvním kole se závody nevyhrávají, tam je lze pouze prohrát 🙁

 6. hvj napsal:

  Nerozumím a nechápu… Samovolné určování meze dodržování pravidel z postu komisařů je neuvěřitelné a kazí celou formuli 1. Pokud oči nás všech vidí, jak se auto rozjede při stále svítících světlech, tak je to prostě a neodiskutovatelně ulitý start. Tečka! Jestli toto projde, tak už může projít cokoliv, ať naše oči vidí co chtějí….

Napsat komentář