Vítězové a poražení Grand Prix Velké Británie

Velká cena Velké Británie se neobešla bez dramatu, když se v úvodním kole střetli hlavní protagonisté v boji o titul. Nakonec to byl Lewis Hamilton, kdo i přes penalizaci dokázal zvítězit. Za zmínku stojí ale i výkony dalších jezdců.

Štítky: GP Velké Británie Zveřejněno 19. 07 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Lewis Hamilton

Vítězství s pořadovým číslem 99 bude patřit k těm, na které se bude dlouho vzpomínat. Z určitého pohledu by se dalo říci, že Hamilton vyhrál závod ve stejné zatáčce hned dvakrát. V úvodním kole se dopustil chyby a neúmyslně poslal do bariéry Verstappena, svého největšího soupeře.

Ve stejném místě pak tři kola před cílem předjel do té doby vedoucího Leclerka. Samozřejmě, i přes penalizaci měl Brit výhodu silnějšího vozu a týmového kolegy, kterého mu Mercedes odstranil z cesty, stejně ale na domácí dráze předvedl Hamilton spanilou jízdu.

Podcast: Kolize Verstappen & Hamilton – verdikt

Charles Leclerc

Nebylo to skutečné vítězství, i když moc nechybělo. A pokud by se tak stalo, bylo by to právem. Monačan v úvodním stintu udržoval pod kontrolou Hamiltona, bohužel pro Leclerka v závěru vykazoval Mercedes na tvrdší sadě lepší tempo. Ferrari ale bylo nejblíže vítězství od roku 2019…

Do této pozice se dostalo díky dalšímu vynikajícímu kvalifikačnímu kolu a poté skvělému tempu ve zbytku víkendu. Leclerc sice po závodě neskrýval zklamání, na svůj výkon by ale měl být pyšný.

Mercedes

Stačilo málo a v úvodním kole mohl společně s Verstappenem odstoupit také Hamilton. To se ale nestalo, a přičteme-li ke dvojitému pódiu Stříbrných šípů fakt, že druhý jezdec Red Bullu Sergio Pérez nebodoval, pro Mercedes se jedná o skvělou stíhací jízdu a eliminaci náskoku rivala v obou šampionátech.

Fernando Alonso

Španěl zazářil ve sprintu, ale další solidní jízdu přidal na konto v neděli, kde i přes pomalý pit stop skončil sedmý a bodoval tak popáté v řadě. Alonsa navíc může těšit fakt, že stabilně poráží mladšího a talentovaného kolegu Estebana Ocona, v Británii tomu nebylo jinak.

Yuki Tsunoda

Mimo záběry televizních kamer předvedl Japonec nenápadnou jízdu, kterou se ale z 16. místa dostal na 10. příčku, a získal tak bod, navíc se jednalo o nejvýše umístěného jezdce s motorem Honda. Tsunoda má sezonu jako na houpačce, v Anglii ale ukázal, co v něm je, když počtvrté v roce skončil v TOP 10.

Poražení

Max Verstappen

V páteční kvalifikaci mu první místo uniklo, ale v sobotu Verstappen odvedl perfektní práci a svému hlavnímu rivalovi v boji o titul Hamiltonovi vyfoukl pole position. V neděli se zdálo, že Verstappen udělal dost pro to, aby podruhé za sebou odolal silnému tlaku Hamiltona v úvodním kole… dokud se dvojice nesrazila v pravotočivé zatáčce Copse.

Verstappen byl poslán do bariéry, a přestože vyvázl relativně bez úhony, jeho náskok v šampionátu byl tímto incidentem snížen na pouhých osm bodů. Bez ohledu na to, kdo byl viníkem kolize, nebo zda byla desetivteřinová penalizace pro Hamiltona dostatečná, je Verstappen nepopiratelně největším poraženým GP Velké Británie.

Valtteri Bottas

Opakovaně špatné starty, nedostatečné závodní tempo ve srovnání s Hamiltonem, porážka od Ferrari… rozdíl mezi Bottasem a Hamiltonem se v Británii naplno ukázal. A Mercedes, vyjma momentu, kdy Fin svému kolegovi uhnul, nemá moc důvodů si takového jezdce v týmu nechávat.

Sergio Pérez

Mexičan potřeboval po zpackaném závodě na Red Bull Ringu klidný víkend. Nic takového se ale nekonalo. Největší škody napáchal smyk ve sprintu, v neděli pak Pérez dostatečně nedokázal minimalizovat škody. V momentě, kdy Verstappen vypadnul, Red Bull potřeboval silného druhého jezdce vpředu, Pérez ale skončil až šestnáctý. Alespoň Hamiltonovi zabránil v zisku bodu za nejrychlejší kolo.

Sebastian Vettel

Britská GP bohužel mnohem více připomínala pár prvních Vettelových mizerných závodů za Aston Martin než hrdinskou jízdu, která ho v Baku vynesla na stupně vítězů. Anebo ještě hůře, jeho loňskou sezonu u Ferrari.

V prvním kole po restartu Vettel chyboval a dostal smyk z šestého místa. Později pro technické potíže musel vůz odstavit… takhle si tým domácí závod určitě nepředstavoval.