Vítězové a poražení Grand Prix Velké Británie

Další dominantní Verstappenův výkon... I když v Silverstone vypadal Nizozemec chvílemi zranitelně, nakonec z toho bylo šesté vítězství v řadě. Co se dělo za ním?

Štítky: GP Velké Británie Zveřejněno 10. 07 2023 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

McLaren

Pro McLaren to byl nejlepší výsledek od dvojitého vítězství v Monze 2021, tedy před více než 14 měsíci a nejlepší výkon od doby, kdy Lando Norris málem vyhrál Velkou cenu Ruska 2021. Tentokrát nebyl kandidátem na vítězství – kdo je, když Verstappen jezdí, jak jezdí – ale McLaren byl najednou druhým nejrychlejším týmem a získal by dvojnásobné pódium, nebýt načasování safety caru, které stálo Oscara Piastriho rozhodující pozici na trati ve prospěch Lewise Hamiltona.

Alex Albon

Williams věděl, že jeho páteční a sobotní tempo, které ho stavělo do pozice v nejlepší trojce, pravděpodobně nevydrží ani v kvalifikaci, ani v závodě, ale Alex Albon se opět postaral o to, aby byl ve hře až do konce víkendu. Čtyři cenné body byly to nejmenší, co si za další vynikající víkend zasloužil. Williams tak už tři závody v řadě díky svému lídrovi předvedl solidní výkon. Třešničkou na dortu byl manévr na Carlose Sainze v samotném závěru.

Mercedes

Pětadvacetibodový zisk poněkud lichotí Mercedesu W14. Že budou Stříbrné šípy ale v neděli výrazně rychlejší než v sobotu, se očekávalo. Mercedes tak udělal velký krok k upevnění druhého místa v Poháru konstruktérů, vzhledem k tomu, že jeho hlavní soupeři (Ferrari a Aston Martin) získali dohromady devět bodů…

Důležitým prvkem hrajícím ve prospěch Mercedesu však byl fakt, že mu výrazně pomohl výjezd safety caru. Bez něj by Hamilton neměl na svém kontě pódium v F1.

Poražení

Ferrari

Deváté a desáté místo od vozů, které se málem dostaly do první řady na roštu, asi čekal málokdo. Strategii byla zcela mimo, to ano, je nutné ale zmínit, že SF-23 zkrátka nefunguje na závodní vzdálenost. Pro porovnání stačí vzít rychlost Leclerce na tvrdé sadě na začátku závodu a Norrisův výkon na stejné sadě na konci…

Aston Martin

Kde jsou Alonsova pódia z úvodu sezony? Náznaky klesající formy Astonu se objevily už v Barceloně, která je pro vozy komplexním zatěžkávacím testem. No a Silverstone je svým charakterem španělské dráze podobný. Pro Alonsa bude sedmé místo momentálně asi možným maximem… Jaký to kontrast s Kanadnou, kde se Španěl kvalifikoval do první řady.

Haas

Respektive jeho spolehlivost. Dvě selhání pohonné jednotky ve dvou dnech, to se v dnešní době ve formuli 1 opravdu nevidí. Haas navíc porucha motoru postihla dvě Grand Prix v řadě, a když k tomu připočteme selhání Hülkenbergovy jednotky v Kanadě, jde už o tři závodní víkendy za sebou.