Vítězové a poražení GP Singapuru

Chaotický závod v Singapuru přinesl celou řadu vypjatých momentů a tím pádem i nečekaných výsledků. Kdo zaslouží pochvalu, a kdo naopak propadl na celé čáře?

Štítky: GP Singapuru Zveřejněno 3. 10 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Sergio Pérez

Ani jedno ze tří Mexičanových vítězství se nerodilo za řekněme klidných podmínek. V Singapuru předvedl mistrovskou jízdu na čele, neudělal zásadní chybu a ustál tlak Charlese Leclerca. Přesto se o výhru musel kvůli možné pětisekundové penalizaci, která nakonec přišla, obávat. Díky dostatečnému náskoku mu ale triumf zůstal.

McLaren

Chaotických podmínek a safety caru využil dokonale McLaren, jehož jezdci skončili na čtvrtém a pátém místě, Ricciardo tak vylepšil svoje letošní maximum. Takový výsledek se britské stáji hodí zejména s ohledem na to, že ani jeden z alpinů, s nimiž McLaren bojuje o čtvrté místo v Poháru konstruktérů, nedokončil.

Aston Martin

Slušnou porci bodů pro sebe konečně získal i Aston Martin. Štěstí se mu i přes velká vylepšení letos vyhýbalo, ale díky správné taktice si v Singapuru připsal šesté a osmé místo. Na dostih je tak najednou v celkovém hodnocení už i Alfa Romeo, která má sice o 15 bodů víc, ale v posledních osmi závodech získala jediný bod.

Poražení

Max Verstappen

Neuvěřitelně chaotický závod zažil v Singapuru Nizozemec. Místo možné korunovace dokončil závod na pozici, z jaké startoval. Jenže po zhasnutí červených světel mu vůz spadl do režimu anti-stall zabraňující úplnému zhasnutí motoru. Pomalý rozjezd znamenal propad do středu pole. A když už se pilot Red Bullu prokousal blízko špici, přišlo probrzdění po safety caru a další posun směrem dozadu…

Ferrari

Piloti Ferrari neudělali v zásadě nic špatně, stejně jako – výjimečně – i jejich tým. Pérezův red bull měl zkrátka lepší formu. I přes slušný výsledek si ale u Ferrari budou připadat jako poražení. Kdo ví, jestli ještě letos budou mít Italové tak velkou šanci na vítězství…

Alpine

Alonso na svůj rekordní 350. start nebude vzpomínat s úsměvem, z pozice v první pětce jej totiž vyřadily technické potíže. Ty zastavily i kolegu Ocona, který se ale s vozem trápil celý víkend. Pro Alpine to byla hodně hořká pilulka ke spolknutí.

Haas

Jak slušně letos americký tým sezonu načal, tak její konec je hrozivý. Haas nemá rychlost a nedokáže využít zmatků, jaké panovaly v Singapuru. Magnussenův závod de facto skončil po poškození předního křídla v úvodu. Schumacher využíval smůly ostatních a probojovával se směrem k bodům, než ho doslova odstřelil přemotivovaný Russell…

Mercedes

Stříbrné šípy měly mít v Singapuru rychlost na stupně vítězů, nakonec jsou rády za dva body. Russell se během víkendu nikdy nedokázal pořádně dostat do tempa, jeho risk přezout na suché pneumatiky mu nevyšel ani trochu. Hamilton zase chyboval za Sainzem a nárazem do bariéry si poškodil přední křídlo, posléze se rovněž trápil se zahřáním slicků.