Vítězové a poražení Grand Prix Itálie

Fanoušci Ferrari tajně snili o triumfu rudých vozů, v Itálii ale nakonec opět dominoval Max Verstappen, která přepsal historické tabulky.

Štítky: GP Itálie Zveřejněno 4. 09 2023 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Jen 15 kol dokázal Carlos Sainz vzdorovat Maxi Verstappenovi. Od předjetí Španěla to už byla v podání Verstappena spanilá jízda, kterou završil deset výher v řadě a osamostatnil se na čele historických tabulek.

Ferrari

Scuderia se tentokrát vyvarovala taktických chyb a výsledkem byl zisk alespoň třetího místa a tím pádem stupňů vítězů na domácí půdě. Jen v závěru se museli Italové obávat, souboj mezi Sainzem a Leclercem byl přece jen místy až příliš těsný…

Alex Albon

Sedmé místo odpovídá Albonovu dosud nejlepšímu umístění s Williamsem. Pilot dokázal vytěžit z vlastnosti vozu, kterou je nízký odpor vzduchu, a v kombinaci s precizním výkonem opět ukázal svoji kvalitu. V souboji s Hamiltonem sice prohrál, ale jeho obrana stačila na McLaren. Šest bodů může Williamsu zajistit sedmé místo v Poháru konstruktérů, což je jeho cíl.

Poražení

Oscar Piastri

Mladý Australan zažil infarktový moment hned dvakrát. Poprvé při vyjetí z boxů, kdy málem sestřelil kolegu Norrise v první zatáčce. Podruhé kolidoval – nikoliv však vlastní vinou – s Lewisem Hamiltonem, poškodil si křídlo a musel znova do boxů. Piastri, který poslední dobou zářil, se tak opět vrátil nohama na zem.

Aston Martin

Po Nizozemsku to opět vypadalo na návrat na výsluní, v Itálii ale britský tým propadl. Stroll poté, co v pátek odjel jen minimum kol, skončil na chvostu, za ním dojely jen oba haasy. Alonso sice pár bodů za osmé místo uzmul, v porovnání s jinými závody to ale nebyla žádná sláva. Možná že pouliční okruhy vyžadující více přítlaku zelené vozy zase vrátí do hry, sázet na to ale nebudeme…

Mercedes

Už to vypadalo, že Stříbrné šípy se pomalu vrací do formy, ale poslední závody ukazují, že Mercedes jen přešlapuje na místě a záleží jen na tom, jak se mu podaří vyladit vůz na ten či jiný okruh, stabilní formu nemá. V Itálii neměli Russell ani Hamilton tempo na boj o stupně vítězů, oběma nepomohla ani pětisekundová penalizace. Páté a šesté místo tak působí pouze jako minimalizace škod.

Logan Sargeant

Američan měl v Itálii šanci zazářit, z vozu ale nedokázal vymačkat to, co kolega Albon. V závodě se navíc střetl s Bottasem, za což dostal penalizaci, která ho odsunula z možné pozice, odkud by mohl bodovat. Těžko říct, zda si takto udrží sedačku i do dalších let…