Vítězové a poražení Grand Prix Austrálie

Formule 1 jako by se díky novým regulím letos tak trochu vrátila do minulosti. V Austrálii, dost možná i díky upravenému profilu dráhy, jsme byli svědky častých jezdeckých chyb, několika technických potížích a celkově vzato zajímavého závodění. Tady jsou vítězové a poražení z Melbourne, kam královna motorsportu zavítala po dvouleté pauze.

Štítky: GP Austrálie Zveřejněno 10. 04 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Charles Leclerc

Pro Monačana to bylo doposud nejsuverénnější vítězství v jeho kariéře pilota F1, byť za to částečně může Verstappenovo odstoupení. Leclerc si celý závod držel pohodlný odstup, zaváhal jen při druhém restartu, když nabídl Verstappenovi šanci na předjetí, kterou ale Nizozemec nevyužil. Čistá práce s výsledkem v podobě náskoku 34 bodů na čele šampionátu.

Sergio Pérez

Mexičanův start do letošní sezony je více než solidní. V Bahrajnu ho až technické potíže vyřadily z bojů o stupně vítězů, v Džiddě získal pole position a jen vinou smůly přišel v závodě o první místo. No a v Austrálii z toho byly první stupně vítězů od loňské domácí GP Mexika. Red Bull konečně našel k Verstappenovi po tolika letech stabilního parťáka.

Mercedes

Po kvalifikaci se zdálo, že jsou Stříbrné šípy co do tempa úplně mimo. Hamilton si navíc stěžoval, že na autě ani po úpravách nefunguje skoro nic. V závodě ale britsko-německá stáj předvedla o mnoho lepší tempo, a i když Hamilton měl částečně smůlu na načasování safety caru, ten zahrál ve prospěch George Russella, jenž získal pódium a celkově je druhý v Poháru jezdců! Stejná pozice náleží i stáji v týmovém hodnocení.

McLaren

Co v testech vypadalo jako solidní forma, to se v Bahrajnu proměnilo v katastrofu. V Džiddě už McLaren částečně některé potíže vyřešil, ale až v Austrálii se ukázal v plné síle. Oba piloti z vozu vyždímali maximum, o čemž svědčí i to, že do cíle dojeli těsně za sebou. Páté a šesté místo je příslibem toho, že to s letošním vozem, pokud se povede vychytat všechny mouchy, tak zlé nebude.

Alex Albon

Po vyloučení z kvalifikace byl navrátilec z DTM nucen startovat z boxů. Williams využil příležitosti a posadil Albona na nejtvrdší sadu pneumatik, se kterou si rozuměl více než dost. Kroužil totiž konstantní rychlostí a přezout zajel až v předposledním okruhu ze sedmého místa. Výsledek? Překvapivé desáté místo a první letošní bod pro jezdce i tým!

Poražení

Max Verstappen

Dvě odstoupení pro techniku z prvních tří závodů, to určitě není bilance, jakou by Verstappen od začátku sezony očekával. A navíc je Red Bull po Ferrari zřejmě až druhým nejrychlejším autem. Nizozemec i přes dobré výkony nabral propastnou ztrátu 46 bodů na čelo šampionátu a v týmu si teď musejí drbat hlavu: k čemu celkem rychlý vůz, když není schopen dostat se do cíle?

Carlos Sainz

Jak málo někdy stačí, aby se situace otočila. V sobotní kvalifikaci Carlos Sainz jen o několik sekund před červenými vlajkami nestihl zajet rychlé kolo v Q3. V tom dalším udělal chybu. Po startu z deváté příčky se propadl ještě o pět pozic. Přemotivovaný Španěl pak předvedl zbrklý manévr a skončil v kačírku. Stalo by se něco z toho, kdyby mu v sobotu bylo uznáno první kvalifikační kolo, kterým mířil na čelo? Těžko říct.

Aston Martin

Děsivou bilanci za sebou mají u „zelených“. Posuďte sami, co během víkendu potkalo Sebastiana Vettela: selhání motoru, pokuta za jízdu na skútru po dráze, vynechaný druhý trénink, velká nehoda v tom třetím, minimální účast v kvalifikaci, v závodě brzký výlet do kačírku a nakonec náraz do zdi.

A co Lance Stroll? Z bláta do louže… Nehoda ve třetím tréninku. Nehoda v kvalifikaci, za kterou dostal penalizaci. Penalizace v závodě za kličkování na rovince. Klasifikován mimo body. Tohle netřeba komentovat.

Fernando Alonso

Podobný případ jako Sainz. Španěl měl rozjetou kvalifikaci na pole position, než jej zradila technika. V neděli šlo už jen o minimalizaci ztrát, ale alternativní strategii mu zhatil safety car. V závěrečném souboji Alonso odvařil pneumatiky, musel znova k mechanikům a skončil poslední. Přestože měl podle sebe potenciál i na stupně vítězů. Motorsport umí být krutý.

Haas

V případě Magnussena šlo o shodnou situaci s Alonsem; alternativní strategie se nevyplatila a Dán se v závěru, po návštěvě u mechaniků, propadl až za bodovanou desítku. Mimo body skončil i Mick Schumacher, který předvedl několik výletů mimo dráhu a za safety carem se jen tak tak vyhnul Tsunodovi, když před Japoncem nečekaně tvrdě zpomalil Gasly. S přihlédnutím k faktu, že Magnussenovi celý víkend nebylo nejlíp a Schumacher v Austrálii nikdy nestartoval, se však dá čekat, že v příštích podnicích se Haas opět přiblíží špičce pole. A i kdyby ne, tak špatné jako vloni to s ním snad nebude.