Vítězové a poražení GP Abú Dhabi

Tak a je po sezoně. V Abú Dhabi to tradičně nebyl thriller, ale strategicky se něco dělo. Kdo si na dovolenou veze úsměv a komu se závěr sezony nepovedl?

Štítky: GP Abú Dhabi Zveřejněno 27. 11 2023 — Petr Horák

VÍTĚZOVÉ

GEORGE RUSSELL

Věřte nebo ne, ale tohle bylo pro britského pilota teprve druhé pódium v sezoně. Ta se mu zdaleka nepovedla tak, jak si představoval. Ale když to Mercedes potřeboval, vytáhl skvělý výkon. Držel se blízko McLarenů, Piastriho sám předjel a před Norrise mu pomohl pomalý pitstop soupeřů.

Na Leclerca sice neměl a předjel ho Sergio Pérez, ale udržel se do pěti sekund a třetí místo si vzal po Mexičanově penalizaci zpátky. Zásadně tak pomohl svému týmu v souboji o druhou pozici celkově.

MAX VERSTAPPEN

Ještě jeden zlatý večírek pro mistra světa. Max Verstappen zase neměl konkurenci, když tedy nepočítáme Charlese Leclerca v prvním kole. Poté už si jel svůj obvyklý pohodový závod, kdy se nemusel ničeho obávat.

A tak pravděpodobně sledoval velkoplošné obrazovky, protože nabídl týmu, ať klidně pošlou na druhý pitstop nejprve Péreze, protože by to pomohlo jeho závodu. Max si v klidu zastavil o pár kol později a devatenáctým vítězstvím završil sezonu, která se bude jen těžko napodobovat. Donuty na cílové rovince jen podtrhly, jak dokonalý Verstappen letos byl.

YUKI TSUNODA

Yuki dělal všechno pro to, aby se s Franzem Tostem rozloučil v tom nejlepším světle. Díky prodlouženému prvnímu stintu dokonce pár kol vedl závod, jenže ve výsledku nepřinesla strategie jedné zastávky o moc víc než pár kol slávy na čele. Sice byl z pilotů na této strategii nejlepší, ale z šestého místa na startu bylo osmé místo v cíli.

A to ještě tvrdě vybojované v souboji s Lewisem Hamiltonem, který ovšem dobře zvládl. Svým výkonem dal AlphaTauri šanci přeskočit Williams a i když to nevyšlo, Yuki zakončil sezonu na dobré notě.

MERCEDES

Černé šípy sice letos nic nevyhrály, ale mohou slavit celkové druhé místo. Na něm strávily většinu sezony a dlouho vypadalo naprosto jasné, jenže ke konci se Ferrari začalo rychle přbližovat. Mercedes pozici uhájil jen díky dvěma katastrofickým víkendům Carlose Sainze za sebou, a tak je to špíš prohra Ferrari než výhra Mercedesu.

Nicméně i když je Ferrari teď pravděpodobně rychlejší a celkově lepší auto, je to pro Mercedes stále super výsledek a povzbuzení do další sezony.

FERNANDO ALONSO

Fernando dal vzpomenout na slavný GP2 Engine z Japonska 2015, když si tentokrát stěžoval, že má o parník nejpomalejší auto na rovince. Navzdory tomu ale dokázal s přispěním DRS předjet Sainze, Hamiltona a hlavně Yukiho Tsunodu, díky čemuž se dostal na sedmé místo. To mu zajistilo šest bodů a s tím i čtvrté místo v šampionátu.

Má o bod víc než Lando Norris a Charlese Leclerca přeskočil díky většímu počtu třetích míst. Astonu se sice poslední dobou nedařilo, ale čtvrtá příčka dokazuje, jak skvělou sezonu Fernando Alonso prožil. Zisku osmi pódií by před rokem asi nikdo nevěřil.

WILLIAMS

Čtrnácté a šestnácté místo, nenápadný závod od Albona i Sargeanta, tak co dělá Williams mezi vítězi? Inu díky nedostatečnému zisku AlphaTauri si britský tým zajistil sedmé místo v poháru konstruktérů. Nejlepší výsledek od roku 2017 si zaslouží zařazení do této části. Pořád je před Williamsem dlouhá cesta, ale letošní sezona ukázala, že po ni pod vedením Jamese Vowlese kráčí správným směrem.

PORAŽENÍ

LEWIS HAMILTON

Sedminásobný šampion je na opačné straně než jeho kolega. Jistě, třetí místo v šampionátu je s W14 velký úspěch a důkaz konzistence výkonů, ale v Abu Dhabí to prostě nesedlo. Nepovedená kvalifikace a nemastné neslané tempo v závodě. O kritičnosti situace vypovídá několik vstupů Tota Wolffa do rádia, který téměř prosil Hamiltona, aby to hlavně nějak dovezl do cíle.

Mercedes potřeboval v souboji s Ferrari skórovat, ale Lewis Hamilton mu zrovna dvakrát nepomohl. I kvůli Yukimu Tsunodovi, který ho v posledním kole předjel. Lewis musí doufat, že příští rok bude sedět v lepším autě, které dokáže pravidelně bojovat vpředu.

SERGIO PÉREZ

Na druhé straně než týmový parťák je i Checo Pérez. Opět mu těsně před koncem unikl optimální výsledek, stejně jako v Brazílii a ve Vegas. Tentokrát to bylo kvůli pětisekundové penalizaci za ťukanec s Landem Norrisem. Trest byl zasloužený, ačkoliv si to Checo nemyslel a protestoval.

Sám byl s nedělními výkony ve druhé polovině sezony spokojený, ale přiznal, že na sobotě musí pracovat. To skutečně musí. Zakončit sezonu s méně než polovinou bodů vašeho týmového kolegy, který šampionát suverénně ovládl, není moc dobrá vizitka.

FERRARI

S útokem na druhé místo to vypadalo s každým závodem víc a víc nadějně. Ovšem jen do doby, než Carlos Sainz zbabral kvalifikaci a v závodě se nikam nedokázal posunout.

Pak ani všemožné snahy Charlese Leclerca jakkoliv zpomalit Russella nepomohly a Ferrari zůstalo těsně třetí. A to i přesto, že jako jediný tým kromě Red Bullu dokázalo vyhrát závod. Nebýt s takovým faktem celkově druhý musíme označit za zklamání.

ALPINE

Francouzský tým byl vidět zejména díky Pierru Gaslymu, ovšem ne tak, jak by si přál. Nejprve se divil, jaktože dostal Esteban Ocon přednost při pitstopu. Na to mu inženýr řekl spoustu informací, ale na otázku neodpověděl. A nedlouho poté Gasly probrzdil v šikaně a Lewis Hamilton ho zezadu šťouchnul, čímž mu jeho Alpine poškodil.

Aby toho nebylo málo, tak Pierre ještě přidal alonsovský komentář “proč jsme tak pomalí?”. Ve výsledku z toho bylo třinácté místo, týmový kolega Ocon byl jen o pozici lepší. Nic moc závěr sezony pro Alpine.

ALPHATAURI

Šance na přeskočení Williamsu nebyla velká a ještě se zmenšila po kvalifikačním výkonu Daniela Ricciarda. Získat osm bodů by byl pro AlphaTauri težký úkol i s oběma jezdci, natož jen s jedním.

Ricciardo vyšel na jedenáctém místě naprázdno a Tsunoda zvládl pouze čtyři body za osmou příčku. Franz Tost tak nedostal k odchodu kýžený dárek, ale výkony týmu na konci sezony mohou přinést jistou naději do budoucna.

ASTON MARTIN

Po tak skvostném startu do sezony je čtvrté místo asi zklamáním. Za vinu ho můžeme dávat hlavně nepovedenému vývoji po Velké ceně Kanady, kdy auto začalo zpomalovat.

V Abu Dhabí byl Alonso sedmý a Stroll desátý, ale McLaren skončil s oběma piloty výš a svou pozici si tím pohlídal. Útěchou může být alespoň celkové čtvrté místo samotného Alonsa. Ale nelze se zbavit pocitu, že Aston Martin měl na víc.

CARLOS SAINZ

Co se mohlo pokazit se pokazilo. Nehoda v pátečním tréninku, vypadnutí v Q1, pofidérní strategie a nula bodů. Zní to jako opakování Las Vegas. A to zrovna v moment, kdy to Ferrari potřebovalo nejmíň. Druhý takto nepovedený závod nakonec znamenal prohru Ferrari s Mercedesem. Pro po značnou část sezony silnějšího pilota Ferrari to nebyl vůbec šťastný konec sezony.