Před 60 lety vznikl tým McLaren

Závodní tým McLaren byl založen v roce 1963. Datum 2. září 1963 je považováno za den jeho zrodu, kdy Bruce McLaren založil tým v anglickém New Malden. McLaren začal tým s cílem závodit v různých motorsportových disciplínách, což později vedlo k jeho účasti v Formuli 1 a významným úspěchům i jinde.

Štítky: Automobilist Historie McLaren Zveřejněno 2. 09 2023 — GPF1.cz

Bruce McLaren založil tým McLaren během své kariéry v motorsportu jako reakci na jeho touhu po větší kontrolu nad svými závodními aktivitami. Po úspěšných letech závodění za tým Cooper v Formuli 1 se rozhodl postavit vlastní závodní vozy. V roce 1963 založil tým Bruce McLaren Motor Racing Ltd. s cílem navrhovat a vyrábět vlastní závodní vozy, které by se účastnily různých závodních sérií. Bruce McLaren chtěl mít větší kontrolu nad technickým vývojem a designem svých vozů, což bylo něco, co mu v jiných týmech chybělo. Jeho cílem bylo vytvořit konkurenceschopné závodní vozy, které by se mohly úspěšně soutěžit v různých kategoriích motorsportu, včetně Formule 1. Tímto způsobem založil tým McLaren, který se postupem času stal jedním z nejúspěšnějších týmů ve světě motorsportu.

McLaren ve spolupráci s firmou Automobilist vydal letos u příležitosti 60. výročí vzniku týmu krásný unikátní plakát oslavující takzvanou trojkorunku motorsportu – vítězství v nejslavnějších závvodech světa:

Tři série. Tři závody. Jeden tým. Není žádným tajemstvím, že letos uplyne 60 let od založení dnes již slavného týmu Bruce McLarena. Od ikonických silničních vozů až po neuvěřitelné výkony, které McLaren Racing nashromáždil v motoristickém sportu za posledních šest desetiletí, mezi ostatními vyniká jedna konkrétní “trofej” – Trojitá koruna motoristického sportu. S podmínkou vítězství ve třech nejprestižnějších závodech na světě – Indianapolis 500, Velké ceně Monaka Formule 1 a 24 hodin Le Mans – je to úspěch, jaký nemá obdoby. A my jsme nadšeni, že se můžeme připojit k oslavám!

Příběh Trojkoruny McLaren Racing se datuje od roku 1974. První vítězství z těchto tří slavných závodů přišlo v závodě Indianapolis 500, kde McLaren zvítězil se svým vozem M16D řízeným Johnnym Rutherfordem. Druhé vítězství přišlo přesně o 10 let později při Velké ceně Monaka 1984, kdy za volant legendárního červenobílého MP4/2 usedl Alain Prost. Třetí korunu získal McLaren F1 GTR v roce 1995, kdy všechny šokoval na okruhu Circuit de la Sarthe při své první účasti v závodě 24 hodin Le Mans. Čtyři z přihlášených skončili mezi prvními pěti v cíli, což bylo dokonalé zakončení snů McLaren Racing o Trojkoruně.

Jsme nadšeni, že se můžeme připojit k oslavám McLaren Racing a vydat náš speciální plakát věnovaný tomuto historickému počinu. Plakát, na němž jsou vyobrazeny všechny tři korunované vozy, zdůrazňuje legendární vozy McLaren na podstavci, který zároveň slouží jako časová osa úspěchu výrobce. Na minimalistickém pozadí v barvách značky McLaren jsou vozy zobrazeny v celé své kráse. Ikonické závodní stroje jsou zachyceny, jako by právě projely cílovou páskou, od závodních pneumatik až po špinavý podvozek.

Více na stránkách Automobilist.