Tajuplný oheň

FIA stále hledá definitivní odpověď na otázku, co je příčinou podivného požárů trávy, které poznamenaly úvodní den Velké ceny Číny formule 1.

Štítky: GP Číny Zveřejněno 19. 04 2024 — GPF1.cz

První trénink v pátek ráno musel být zastaven červenou vlajkou poté, co na trávě uvnitř sedmé zatáčky na okruhu Shanghai International Circuit vypukl malý oheň. Stejný úsek později vzplál na konci prvního tréninku kvalifikace sprintu, což vedlo ke krátkému odložení startu dráho kvalifikace na Sprint.

Po prvním problému v pátek ráno navštívila FIA oblast před kvalifikací, aby se pokusila zjistit, co přesně způsobilo vznícení trávy. Prvotní analýza provedená na základě videozáznamů naznačila, že jiskry vyvrhované vozy byly odfouknuty na trávu, která se následně vznítila.

To však nabídlo pouze částečné vysvětlení tohoto jevu, protože velikost způsobených požárů je mnohem větší, než by se u trávy normálně předpokládalo, zejména poté, co půdu ve středu zvlhčil velký liják.

ČTI ONLINE MAGAZÍN KOLO NA KOLO

Objevily se různé teorie o dodatečném katalyzátoru, který způsobuje, že jiskry vyvolávají větší požáry.

Jedna z teorií je, že vzhledem k tomu, že Šanghajská dráha je postavena na bažině, mohl by skrz půdu pronikat metan, který se pak vznítí a způsobí požáry.

Další myšlenkou je, že tráva byla chemicky ošetřena, aby se zlepšil její vzhled, a právě to je příčinou problému.

Nicméně první fyzické kontroly FIA v pátek nevnesly do situace žádné velké světlo, protože se má za to, že v oblasti nebyly žádné neobvyklé pachy ani důkazy o něčem neočekávaném.

Vzhledem k tomu, že se požár vrátil v kvalifikaci, plánuje FIA večer provést podrobnější zkoumání, aby se pokusila lépe zjistit, co se děje, a najít skutečnou příčinu.

FIA se samozřejmě bude chtít vyhnout tomu, aby požár vyvolal nutnost přerušení sobotního závodu či kvalifikace, nebo aby dokonce vyvolal potřebu safety caru či jiného zásahu v závodě.

Problém s požáry se v Šanghaji dosud nevyskytl, ačkoli je to první rok, kdy zde jezdí nová generace vozů s přísavným efektem, které při jízdě blízko země chrlí více jisker.