Statečné rozhodnutí, nebo obětní beránek? Mercedes a Red Bull v rozporu

Diametrálně odlišné přístupy vyznává tým Mercedes a Red Bull. Ukázala to uplynulá GP Rakouska, ve které Mercedes takticky chyboval, když nezareagoval na režim virtuálního safety caru, o kterém si navíc myslel, že bude trvat déle, včas. Chyba nakonec neměla dopad na Hamiltonův výsledek, protože Brit stejně vypadl kvůli technickému selhání auta. Zatímco Mercedes chválí svého stratéga za veřejné uznání individuální zodpovědnosti, Red Bull si myslí, že jej hodili přes palubu.

Štítky: Mercedes Red Bull Zveřejněno 4. 07 2018 — GPF1.cz

Stratég Mercedesu James Vowles poté, co byla škoda napáchána a Hamilton nechápal, jak se do takové situace dostal, vstoupil do rádiové komunikace a chybu vzal na sebe. Za tuhle statečnost byl pochválen šéfem týmu Totem Wolffem.

“Lewis měl problém vyrovnat se se situací, kdy vedl, ale na trať se vrátil jako čtvrtý,” vysvětlil Wolff. “Ale my byli přesvědčeni, že ještě není konec. Chtěli jsme zpátky získat co nejvíce bodů v situaci, kdy na nás všechny dolehla chyba, které jsme se dopustili.

Chtěli jsme Lewisovi situaci vysvětlit, aby našel klid, když mu dáme najevo, že chápeme závažnost situace a co k ní vedlo. Když přiznáme chybu, je snazší se z toho mentálně dostat. Pro mě je [stratég] James (Vowles) jedním z nejlepších. Chce to odvahu aby v zájmu dosažení co nejlepšího výsledku před miliony lidí na celém světě řekl, že je to jeho chyba, ale pořád můžeme dosáhnout na solidní výsledek.”

Technický ředitel mercedesu James Allison pochválil Vowlese za statečnost.

“Ukazuje to sílu týmu, ve kterém jeden umí zvednout ruku a říct: udělal jsem chybu a omlouvám se za ni. Víme, že je to chyba, ze které se poučíme, místo toho, aby byla využita k polemikám. Byla to ukázka příkladného přístupu. James to chtěl Lewisi navíc říci osobně místo toho, aby se schoval za skupinu inženýrů.”

Nad celým přístupem Mercedesu se ale pozastavil šéf Red Bullu Christian Horner. Podle něj je obecně špatné, jestli James Vowles měl nutkání veřejně světu a Hamiltonovi přiznat chybu, aby se Lewis Hamilton uklidnil. Horner se diví, že to vůbec prošlo.

“Neznám samozřejmě jemné detaily toho, jak to chodí u jiných týmů, ale jednu politiku je nutné pořád chránit, a to je vyhráváme jako tým, prohráváme jako tým,” řekl Horner. “My prakticky nikdy nemluvíme o jednotlivcích, ať už se jedná o úspěch nebo selhání. Je to totiž neférové vůči konkrétnímu jednotlivci, kterého to dostává pod zbytečný tlak. Naše filozofie je kolektivní vina, ne individuální vina. Samozřejmě musí existovat zodpovědnosti, ale to se řeší v trochu jiném prostředí, za zavřenými dveřmi, ne na veřejnosti.

Já jsem s Lewisem nikdy nepracoval a neznám jeho mentální rozpoložení, co jej motivuje a co ne. Ale přijde mi bizarní, aby s cílem motivovat někoho bojovat ze čtvrtého místa o vítězství  bylo nutné někoho házet přes palubu. Takhle my rozhodně nefungujeme. Já v roli šéfa týmu chráním své lidi, musím se ujistit, že jsou reprezentováni tím nejlepším stylem, a to během dobrých i špatných dní.”

Diskuse k článku

Napsat komentář