Schumacherovo poslední vítězství

Velká cena Číny se tento víkend nepojede, ale to neznamená, že nelze zavzpomínat na velké příběhy. GP Číny nikdy do roku 2004 nebyla k legendárnímu Schumimu příliš laskavá. V premiérovém závodě nedaleko Šanghaje skončil na dvanácté pozici a následující sezonu závod po kolizi s Christijanem Albersem ani nedokončil. Rok 2006 však přinesl velký obrat.

Štítky: Michael Schumacher Zveřejněno 8. 04 2020 — Lukáš Podstata

Kvalifikace probíhala za mokrých podmínek. Za normálních okolností by se Schumacher cítil jako ryba ve vodě. Vlivem špatných pneumatik Bridgestone však německý závodník skončil po třetí části kvalifikace na šestém místě.

Stejně jako sobotní kvalifikace, tak i start závodu se odehrál za mokrých podmínek. Navíc do závodu šel s vědomím, že náskok v boji o titul na Fernanda Alonsa činí pouhé dva body a nutně musí se svou startovní pozicí něco udělat. Příliš se mu to však nevedlo, protože již za jedenáct kol měl španělský pilot velmi pohodlný náskok téměř dvaceti tří vteřin.

Závodem však zásadně zamíchala strategie jednotlivých jezdců. Na osychající trati se dostával Michael Schumacher víc a víc do tempa. Naopak Fernando Alonso společně s týmovým kolegou Giancarlem Fisichellou měli problémy se svými pneumatikami, a dokonce několikrát vylétli mimo trať. Po prvních zastávkách zůstala první trojice na stejných sadách. Fernando Alonso byl ale přesvědčený, že nebude schopen na této sadě dokončit celý stint a rozhodl se vyměnit pouze přední pneumatiky. Tento manévr ho dostal do ještě větší nevýhody a Schumacher stále stupňoval tempo.

Pro Němce nebyl trápící se Alonso příliš těžkým soupeřem a po průjezdu prvními zatáčkami se před něho dostal a začal stíhat také jeho týmového kolegu. Fisichella se po své druhé zastávce vynořil před Schumacherem na prvním místě, ale kvůli tomu, že mě studené pneumatiky dostal lehký smyk a Schumacher se dostal do vedení.

Rodák z Hürthu si držel stabilní tempo a až do konce závodu před svůj monopost žádného protivníka nepustil. Po projetí padesátého šestého kola tak mohl vítězoslavně zvednou svoji pravačku a zamávat všem fanouškům. Nikdo v té době ještě netušil, že to byla Schumiho poslední radost v královně motorsportu.

Diskuse k článku

Napsat komentář