Unikátní strategie přinesla Ferrari triumf v GP Francie 2004

Skvělá jízda a perfektně naordinovaná strategie ze strany italského týmu zapříčinila, že Michael Schumacher dokázal ovládnout Velkou cenu Francie roku 2004.

Štítky: Ferrari GP Francie Michael Schumacher Zveřejněno 9. 04 2020 — Lukáš Podstata

Francouzská Grand Prix se konala 4. července 2004 na okruhu Circuit de Nevers Magny-Cours, který se nachází ve střední Francii. Kvůli své poloze se tak stal domácím podnikem pro Renault, který měl nemalá očekávání a chtěl se před spoustou domácích fanoušků předvést.

Fernando Alonso dokázal po impozantní kvalifikaci, kde porazil Michael Schumachera o 0,273 sekundy, získat pole position. Legenda Scuderie Ferrari však do tohoto podniku dokázal vyhrát osm z devíti závodů a neměl v úmyslu tuto impozantní sérii nijak narušit.

Předjíždění bylo na Magny-Cours velmi těžké a Fernando Alonso se po startu dostal do dobré pozice, když před sebe nepustil žádného ze soupeřů. Ferrari tak bylo nuceno okamžitě na situaci reagovat. Scuderia se nakonec nedržela běžného plánu. Tehdejší závodní stratég Luca Baldesserri navrhl jet závod na čtyř zastávkovou strategii. Tento plán mohl vyjít především díky tomu, že Schumacher dokázal zajíždět konstantně rychlá kola. Menší obsah v palivové nádrži, žádný soupeř v okolí a čerstvé pneumatiky zaručily, že Schumacher mohl po francouzském okruhu „létat“.

Schumacher nakonec k překvapení všech dokázal udolat všechny své přemožitele a Alonsovi nadělil v cíli osm vteřin. Perfektně zvládnutou strategii a úspěšný víkend podtrhl ještě druhý pilot Ferrari Rubens Barrichello, který po startu z desátého místa dokončil závod na třetím místě.

Německý pilot po závodě prozradil, jak se jeho vítězství zrodilo. „Po druhém pitstopu jsme se rozhodli zvolit čtyř zastávkovou strategii. Dále jsme toho s inženýrem příliš mnoho nenamluvili, protože jsem se musel naprosto koncertovat. Jen pět kol před koncem jsem si konečně začal uvědomovat, že můžu vyhrát. Možná bychom vyhráli jen se třemi zastávkami, ale to by vyžádalo více předjíždění na trati, kterému jsme se chtěli s týmem vyhnout.“

Není pochyb o tom, že Velké cena Francie 2004 patří mezi jedny z nejlepších v historii. Pokud chcete vidět celý závod, který se odehrál před šestnácti lety, můžete ho shlédnout na facebookové stránce komentátora F1 Tomáše Richtra v Nostalgie streamu #4.

NOSTALGIA STREAM #4 GP Francie 2004 s českým komentářem. Dnes již legendární lekce z F1 strategie a z toho, jak se…

Zveřejnil(a) Tomáš Richtr – komentátor F1 dne Čtvrtek 9. dubna 2020

Diskuse k článku

Napsat komentář