Aliance Cosworth, Aston Martin a McLaren možná postaví motor pro F1

Tým Red Bull by mohl jezdit s pohonnou jednotkou, kterou společnými silami připraví firmy Cosworth, Aston Martin a McLaren. S touto spekulací přišel zkušený novinář Joe Saward, jehož zamyšlení si můžete přečíst níže.

2 Štítky: Aston Martin Cosworth Red Bull Zveřejněno 19. 09 2017 — Lukáš Štěrovský

Lidé jsou zmateni tvrzením Christiana Hornera, podle kterého Red Bull neplánuje žádnou spolupráci s Porsche nebo Hondou, ale současně existuje dohoda s automobilkou, která bude tým podporovat. Jedná se o referenci na Aston Martin. Zvláštní ale je, že snad každý expert pohybující se v automobilovém průmyslu ví, že Aston nemá dostatek financí na účast ve formuli 1. O co tedy jde?

Podle mého je to takto: Cosworth, Aston Martin a McLaren se poohlížejí po možnosti vyrábět vlastní motory pro rok 2021, kdy vejdou v platnost nová technická pravidla. Ta by mimo jiné měla zajistit snížení nákladů na výrobu agregátů. Tyto tři firmy by mohly spolupracovat a rozdělit si mezi sebe náklady. Tu samou pohonnou jednotku by pak používal McLaren pod názvem McLaren, Cosworth pod názvem Cosworth a Red Bull pod jmenovkou Aston Martin.

Red Bull slibuje překvapení, ale Porsche to není. Aston Martin?

Cosworth měl vloni tržby kolem 50 milionů dolarů a má v plánu je letos zdvojnásobit. V současné době eviduje v knize objednávek zakázky o hodnotě 350 milionů dolarů, formule 1 by tedy mohla pomoci uskutečnit jeho cíl. V F1 je celá řada lidí spojených s Cosworthem, kteří mají solidní znalosti: bývalý poradce FIA Alan Donelly, šéf McLarenu Zak Brown, bývalý generální ředitel Williamsu Adam Parr či Carl Peter Forster, který je bývalým šéfem Opelu.

Pokud dojde k vytvoření tohoto trojlístku, šéf Red Bullu Dietrich Mateschitz by mohl tým prodat Christianu Hornerovi (a docela jistě i Adrianu Neweymu). Hlavní vedoucí nápojového giganta se netají tendencemi skončit s formulí 1. Už v současnosti je na prodej sesterský tým Red Bullu Toro Rosso.

Na to, aby se Aston Martin mohl zapojit jako plnohodnotný člen do formule 1, je ale příliš brzy. Podle posledních informací, které nekorespondují s Hornerovým prohlášením, navíc britská automobilka sice má zájem o vytvoření motoru pro Red Bull, ale právě až od roku 2021. Zatím je jasné, že Red Bull příští rok odjezdí s Renaultem, pak ale zůstane bez dodavatele. A jedinou možností se zatím jeví přechod k Hondě – minimálně na dvě sezony.

Foto: lowdownblog.files.wordpress.com

Diskuse k článku

2 komentáře: “Aliance Cosworth, Aston Martin a McLaren možná postaví motor pro F1”

 1. Jirka_1 napsal:

  Louis65:
  Ano, Horner z tebe i ze mne dela kreteny, protoze uz dva rokyprejmenovava Renault na TAG Heuer.
  —-
  Horner nic nepřejmenovává, byl to požadavek Renaultu kvůli tomu, jak RB v 2014 vyváděl. Je to přitom pitomost, všichni okolo F1 a fanoušci ví, že mají Rencka… Mám divné tušení, že RB nepřežije rok 2020… Když Mateschnitz se svými penězi odejde, bude problém najít dostatečně silné sponzory, aby ten ansámbl zaplatili.

 2. Louis65 napsal:

  Ano, Horner z tebe i ze mne dela kreteny, protoze uz dva rokyprejmenovava Renault na TAG Heuer. Ale jinak to je tvuj sympatak!
  U me skoncil v tu dobu kdyz pomlouval stejny Renault, ktery mu chvili pred tim zajistil ctyri tituly. Kdyby se vsichni chovali jako on (zajima ho jen titul), tak dnes v F1 zavodi jen jeden tym!

Napsat komentář