První Ricciardovy jízdy na simulátoru byly “katastrofální”, prozradil Red Bull

Oblíbený Australan je zpátky na ve Formuli 1 a pojede Velkou cenu Maďarska. Jeho znovuzrození u Red Bullu začalo loni v Mexiku, Christian Horner vysvětluje jak.

Štítky: Daniel Ricciardo Red Bull Zveřejněno 19. 07 2023 — Petr Horák

Po nepovedené štaci u McLarenu byl Daniel Ricciardo na dně. Nerozuměl autu, nedokázal s ním jet na limitu a jeho důvěra v sebe samého zmizela. Pomocnou ruku mu podal Red Bull, když mu nabídl roli třetího jezdce. A za půl roku dokázal do Ricciarda vrátit nadšení a odhodlání vrátit se zpátky. To vše vyústilo v jeho rychlý návrat už v jedenáctém závodě sezony.

Tento proces se začal během loňské Velké ceny Mexika. Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil: “Loni jsem se na hotelovém pokoji v Mexiku potkal s Danielem, tam to začalo. Vypadal docela zlomeně. Asi protože bylo jasné, že bude mít pro letošní rok omezené možnosti. Řekl jsem si, proč by se nemohl vrátit na rok do Red Bullu. Pomoci nám na simulátoru, testovat pneumatiky a celkově se dát dohromady a zase najít svoje nadšení pro sport. Bylo totiž evidentní, že tehdy ho to nebavilo. Obecně jsem Daniela ty poslední roky vůbec nepoznával.”

Ricciardo tuto nabídku přijal a po 4 letech se vrátil do Milton Keynes. Staronový začátek ale nebyl snadný. Horner řekl: “Přišel pár dní po Abu Dhabí a vyzkoušel si simulátor. Byla to naprostá katastrofa. Nabral každý špatný návyk, který jen mohl. Ale dali jsme ho dohromady s jeho starým inženýrem Simonem Renniem a kousek po kousku se to snažili vyřešit. A opravdu se s každou další jízdou zlepšoval a s tím mu i rostlo sebevědomí. Takhle to pokračovalo až do bodu, kdy byl rychlostně na úrovni závodních jezdců.”

Rychlost ze simulátoru měl pak Ricciardo potvrdit i v testu pneumatik na Silverstone. A ačkoliv se časy nedají příliš srovnávat kvůli rozdílným povětrnostním podmínkám, zajel čas, který by v kvalifikaci stačil na první řadu. Horner k nasazení Ricciarda a jeho výkonu dodal: “Plánovali jsme ho využít pro ten test pneumatik, předtím jsme ho zaměstnávali aktivitami mimo trať a marketingem. A test byl nakonec opravdu ohromující. Těšilo mě vidět, že pořád dokáže podávat výkony na takové úrovni. I na něm byla vidět ta úleva, že na to stále má. Jeho dlouhé stinty byly vynikající a odvedl skvělou práci pro Pirelli, to byl ten starý Daniel.”