Pět zajímavých témat před Grand Prix Japonska

Red Bull může už v Japonsku získat pohár konstruktérů. Vrátilo se Ferrari do boje o vítězství? A co zázračný nováček Liam Lawson na trati, kterou skvěle zná? To a mnohem více během víkendu v Zemi vycházejícího slunce.

Štítky: GP Japonska Zveřejněno 21. 09 2023 — GPF1.cz

DOKÁŽE SE RED BULL VZPAMATOVAT?

V Singapuru se přetrhla patnáct závodů trvající vítězná série týmu z Milton Keynes. Verstappen ani Pérez nebyli vítězství vůbec blízko, vítěz předchozích deseti velkých cen se musel spokojit s pátým místem a Mexičan byl až osmý. V sobotu navíc ani jeden nepostoupil do Q3.

Japonská Suzuka by ale měla vozu RB19 sedět o poznání více, dlouhé rychlé zatáčky má totiž tento monopost rád. Red Bull tedy bude chtít být od začátku na čele a ukázat soupeřům, že Singapur byla jen ojedinělá výjimka.

Vítězství ve všech závodech sezony z toho už nebude, ale pohár konstruktérů dost možná ano. Pro jeho zisk stačí Red Bullu získat aspoň o 1 bod víc než Mercedes a zároveň neztratit víc než 23 bodů na Ferrari. Pokud se RB19 vrátí ke své obvyklé formě, neměly by tyto podmínky představovat žádný problém.

VYZYVATELÉ SE TLAČÍ DOPŘEDU

Red Bull byl v posledních dvou závodech pod tlakem. Zejména zásluhou Ferrari a Carlose Sainze, který v Monze rudé býky trápil a v Singapuru zvítězil. K tomu získal i poslední dvě pole position.

Šéf Ferrari Fred Vasseur toto zlepšení přisluhuje práci odvedené v Zandvoortu, kde tým obětoval páteční tréninky, aby mohl testovat nová řešení. Také samozřejmě pochválil španělského pilota, který dokázal jet naplno od prvního kola prvního tréninku.

Je otázka, jestli se Ferrari znovu přimíchá do boje na čele s Red Bullem, ale zpomalit určitě nesmí, protože soupeři jsou silní. Tím hlavním je určitě Mercedes, který je už jen 24 bodů před Ferrari a v Singapuru si dělal zálusk na výhru. Aston Martin trochu odpadl a na Ferrari ztrácí 48 bodů, ale zase má samuraje Alonsa. A 78 bodů za Astonem je McLaren, který se veze na velké vlně a do Singapuru přivezl velký upgrade.

O titulu je možná rozhodnuto, ale o další pozice se tvrdě bojuje.

Herci Martin Stránský a David Novotný jsou exkluzivními hosty plzeňského představení KOLO na KOLO 19. října v CineStaru. VSTUPENKY tady.

NÁVRAT LANCE STROLLA

Za Aston Martin obvykle skóruje jen jeden pilot. V Singapuru ale nebodoval ani jeden. Lance Stroll po nehodě v kvalifikaci vůbec nezávodil a Fernando Alonso po těžkém závodě a zkaženém pitstopu skončil poslední.

V Japonsku už by ale Stroll měl být plně fit a připraven odčinit singapurskou havárii. Fernando Alonso má se samurajskou helmou určitě také motivaci bojovat ideálně o pódium.

Ale největší pozornost bude na Kanaďanovi. Ten musí přestat dělat chyby a začít svému týmu pomáhat v boji o co nejlepší celkové umístění.

LIAM LAWSON SKORO DOMA

Kdybyste v létě někomu řekli, že nejlepším jezdcem Red Bullu v singapurské kvalifikaci bude Liam Lawson, byli byste za blázny. Přesto se to stalo. Novozélanďan vtrhl do Formule 1 se skvělými výkony a v ulicích Singapuru si připsal první dva body, i když měl s okruhem minimální zkušenosti.

Teď ale přijíždí na trať, kterou zná jako své boty. Letos primárně závodí v japonské Super Formuli, kde je aktuálně na druhé pozici v šampoionátu. Na Suzuce se už jelo a v říjnu je tam ještě v plánu finálový závod. I když je otázka, jestli Liam tou dobou stále nebude potřeba ve Formuli 1.

Každopádně bude určitě mohutně podporován fanoušky, kteří už od něj očekávají stále skvělé výkony.

NEOPAKOVATELNÁ ATMOSFÉRA

Právě fanoušci jsou v Japonsku skvělí. Tribuny jsou vždy plné a za každého počasí jsou japonští fandové nadšení. Letos si budou moci navíc fanouškovský festival v Tokiu se speciálními hosty v čele s Maxem Verstappenem, Fredem Vasseurem nebo Stefanem Domenicalim.

Nesmíme samozřejmě zapomenout na domácího Yukiho Tsunodu, který bude chtít zapomenout na poslední dva nepovedené závody.

Suzuka je jedna z nejoblíbenějších tratí mezi piloty i fanoušky. Esíčka, Degner, Spoon a 130R už čekají.