Pět největších témat před GP Las Vegas

Formule 1 je po 40 letech zpátky ve městě hříchů. Závod ve Vegas je promován už od začátku sezony jako obrovská show. Na co se můžeme mezi hotely těšit?

Štítky: GP Las Vegas Zveřejněno 13. 11 2023 — Petr Horák

VEGAS BABY!

Tuto frázi asi neslyšíte poprvé, je zkrátka všude. Návrat F1 do hříšného města a obzvlášť na jeho nejikoničtější ulici, The Strip, je velkou událostí, kterou bylo nesmírně obtížné zorganizovat. Závod v blízkosti všech slavných resortů, hotelů a kasín pod pestrobarevným osvětlením bude jedinečným zážitkem.

A nezůstane jen u závodění. Celou akci odstartuje ve středu večer vystoupení hudebních hvězd spolu se všemi jezdci, načež ve čtvrtek začnou jízdy, které vyvrcholí sobotním nočním závodem. Tedy u nás brzkým nedělním závodem.

ZBRUSU NOVÁ TRAŤ

Vytvořit v ulicích města dobrý závodní okruh není nic snadného, přesto F1 věří, že ve Vegas se to povedlo. Kompletně nový paddock dodá úvodu kola atmosféru stadionu, ze kterého se přes první DRS rovinku dostanou jezdci k jednomu z velkých taháků víkendu – světelné kouli Sphere. U ní bychom mohli vidět nejedno předjetí.

Poté se přes technickou sekci několika zatáček dostaneme k té dvanácté, která piloty přivede na Strip. Ten představuje téměř dvoukilometrovou rovinku, kde se očekávají rychlosti podobné Monze. Kolo pak končí trojitou šikanou, která vede ze Stripu zpět na stadion do cíle.

V kombinaci s očekávanými nízkými teplotami může být nový okruh pořádně bláznivý.

ZÁVĚR JEZDECKÝCH BOJŮ V ŠAMPIONÁTU

Vegas je předposledním závodem sezony, a tak se všichni piloti snaží ještě na poslední chvíli vylepšit své pozice. Velký boj se očekává o druhé místo, kde Lewis Hamilton ztrácí na Sergia Péreze 32 bodů kvůli nepovedenému víkendu v Brazílii. Bezpodmínečně tak musí na Checa najet aspoň 7 bodů, aby souboj protáhl do Abu Dhabí.

Hamilton se musí ale ohlížet i za sebe, protože se blíží dva soupeři. Na Interlagosu se probral Aston Martin a Fernando Alonso, který je za Britem o 28 bodů. A jen o tři body dál je Hamiltonův krajan Lando Norris, který má skvělou formu a v posledních jedenácti závodech byl šestkrát druhý.

PERMUTACE V POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ

Norris a Alonso nás přivádí k šampionátu týmů, kde je to těsné právě mezi Astonem a McLarenem. Aktuálně vedou oranžoví o 21 bodů, ale zelení v Brazílii ukázali, co dovedou, když jejich auto funguje. I maximální rychlost byla slušná, což se bude ve Vegas hodit. McLaren má skvělou formu už od Rakouska a ještě lepší od Singapuru, kam přivezl další vylepšení, ale pokud předvedou Alonso a Stroll zase skvělý výkon, musí se mít na pozoru.

Jen o bod menší náskok má Mercedes na druhém místě před Ferrari, které se od letní přestávky hodně přiblížilo. Maximální rychlost navíc patří mezi silné stránky vozu SF-23, a tak se dá očekávat červený útok s cílem uzmout v Abu Dhabí pozici vicemistrů světa.

A zajímavé to může být i o sedmé místo mezi Williamsem a Alpha Tauri, kde je rozdíl pouhých 7 bodů ve prospěch britské stáje. Ta navíc míří do Vegas s pocitem, že tady by to mohlo jet, a tak se ve městě, které nikdy nespí, může stát, že se uloží ke spánku souboj o sedmou celkovou pozici.

NETFLIX CUP

Posledním bodem není motorsport, ale golf. Ano, golf. První sportovní přímý přenos na Netflixu. O co půjde?

Čtyři nadšené piloty-golfisty Landa Norrise, Alexe Albona, Carlose Sainze a Pierra Gaslyho doplní čtyři profesionálové Rickie Fowler, Collin Morikawa, Max Homa a Justin Thomas a utvoří s nimi páry. Tyto páry se následně proti sobě utkají na osmi jamkách ve Wynn Golf Clubu, ze kterých dva nejlepší páry postoupí na finálovou devátou jamku, která rozhodne o vítězi.

Crossover mezi serály Drive to Survive a Full Swing slibuje zajímavou podívanou pro fanoušky obou sportů. A můžete se spolehnout, že vítězný pilot se bude svým vítězstvím celý víkend chlubit.

Tak karty na stůl, vrhnout kostky, rozsvítit světla a megashow ve Vegas může začít!