Novým šéfem AlphaTauri se stane Laurent Mekies, Franz Tost jde do důchodu

Tým AlphaTauri projde významnými manažerskými změnami.

Štítky: AlphaTauri Franz Tost Laurent Mekies Zveřejněno 26. 04 2023 — GPF1.cz

Bývalý člen vedení FIA Peter Bayer nastoupí do týmu jako výkonný ředitel ještě letos, zatímco Franz Tost odstoupí z funkce ředitele týmu na konci sezóny 2023. Laurent Mekies, který je v současné době sportovním ředitelem Ferrari, nastoupí do Scuderia AlphaTauri jako nový šéf týmu v termínu, který bude upřesněn.

Franz Tost, který byl klíčovou postavou při vývoji Scuderia AlphaTauri i jejího předchůdce Scuderia Toro Rosso, nastoupil do týmu z Faenzy jako šéf týmu po jeho založení v roce 2005 a dovedl Toro Rosso k prvnímu vítězství na domácí půdě při Velké ceně Itálie 2008. Po přejmenování týmu na Scuderia AlphaTauri Franz opět dovedl tým k vítězství v roce 2020 a podruhé zvítězil v Monze.

Tým má také za úkol vychovávat mladé jezdce pro budoucí úspěchy v F1, a tak Franz během svého působení v týmu pomohl také k postupu generace vítězů velkých cen a šampionů, včetně čtyřnásobného mistra světa Sebastiana Vettela, dvojnásobného mistra světa Maxe Verstappena a vítězů závodů Daniela Ricciarda, Pierra Gaslyho a Carlose Sainze.

Baví tě podcast KOLO NA KOLO? Přijď na živá představení v kinech CineStar v Českých Budějovicích (4. května) a Liberci (1. června) se speciálními hosty a exkluzivním dvacetiminutovým filmem o Strategii během velkých cen F1. Vstupenky zde.

Jako ocenění jeho dlouholetého přínosu pro tým a jeho jezdce bude Franz se Scuderii AlphaTauri spolupracovat v roli konzultanta i v roce 2024.

Peter Bayer nastupuje do týmu Scuderia AlphaTauri jako generální ředitel, v poslední době působil jako výkonný ředitel F1 a generální sekretář pro sport u FIA. Peter bude dohlížet na strategické směřování týmu v jeho podnicích v italské Faenze a ve Velké Británii.

Jmenování Laurenta Mekiese ředitelem týmu Scuderia AlphaTauri přivádí současného sportovního ředitele Ferrari zpět do týmu, s nímž dosáhl mnoha svých prvních úspěchů, nejprve jako závodní inženýr a nakonec jako hlavní inženýr a vedoucí oddělení výkonnosti vozů. Po svém prvním působení ve Faenze strávil Laurent čtyři roky u FIA jako bezpečnostní ředitel a zástupce ředitele závodů, než v roce 2018 nastoupil do Ferrari.

Laurent bude zodpovědný za každodenní provoz týmu, včetně technických, výrobních a podpůrných funkcí a provozu závodního týmu, a ve spojení s Peterovou strategicky zaměřenou rolí vytvoří nový a dynamický vedoucí tým se stejnou odpovědností.

Odcházející šéf týmu Scuderia AlphaTauri Franz Tost řekl:

“Především bych rád poděkoval Dietrichu Mateschitzovi, který mi dal neuvěřitelnou příležitost být posledních 18 let šéfem týmu Scuderia Toro Rosso a Scuderia AlphaTauri. Bylo mi opravdovou ctí vést tým po tak dlouhou dobu a velkým potěšením pracovat s tolika motivovanými a schopnými lidmi, kteří sdílejí mou vášeň pro Formuli 1. V 67 letech nastal čas předat funkci a s Peterem jako novým generálním ředitelem a Laurentem jako ředitelem týmu jsme našli dva velmi profesionální lidi, kteří tým posunou na další úroveň. Chci všem poděkovat za dobrou spolupráci.”

Nastupující šéf týmu Scuderia AlphaTauri Laurent Mekies řekl:

“Nejprve bych chtěl vzdát hold Franzovi za skvělou práci, kterou odvedl během téměř dvou desetiletí ve vedení Faenzy. Přeji mu vše dobré do budoucna a vím, že já i Peter budeme v budoucnu spoléhat na jeho přínos a rady. Pokud jde o budoucnost, je mi ctí převzít roli šéfa týmu a vrátit se do týmu, kde jsem strávil velkou část své kariéry. Scuderia AlphaTauri má všechny potřebné ingredience pro větší úspěchy v budoucnosti a já se těším, že je v tandemu s Peterem uskutečníme.”

Nastupující generální ředitel týmu Scuderia AlphaTauri Peter Bayer řekl:

“Rád bych také poděkoval Franzovi za jeho oddanost Scuderii AlphaTauri a jejímu předchůdci, Scuderii Toro Rosso. Jeho odhodlání rozvíjet mladé talenty vedlo k tomu, že 25 % jezdců Formule 1 těžilo z jeho podpory. I pro mě je velkou ctí, že mohu převzít roli generálního ředitele týmu a pracovat po Laurentově boku. Scuderia AlphaTauri má fantastický tým lidí a skvělou infrastrukturu ve Faenze i ve Velké Británii. Velmi se těším, že na těchto klíčových prvcích budeme stavět, abychom zvýšili výkonnost na trati i mimo ni a přinesli týmu v příštích letech ještě více úspěchů.”

Oliver Mintzlaff, výkonný ředitel pro firemní projekty a investice společnosti Red Bull GmbH, řekl:

“Nejprve bych chtěl poděkovat Franzi Tostovi za jeho tvrdou práci ve Scuderii AlphaTauri a Scuderii Toro Rosso v uplynulých 18 letech. Po celou dobu svého působení v týmu se Franz řídil jedinou vizí – snahou o stále vyšší výkon stroje i jezdce. Jeho vedení vedlo k vynikajícím vítězstvím a k rozvoji některých z největších talentů, které kdy byly ve Formuli 1 k vidění. Nahradit ho po jeho odchodu nebylo snadné a vedlo to k novému vymezení struktury vedení týmu. Jsem proto velmi rád, že mohu přivítat Petera Bayera na pozici generálního ředitele a Laurenta Mekiese na pozici ředitele týmu. Oba mají obrovské zkušenosti z vrcholných pozic ve Formuli 1 a jsem si jistý, že společně dovedou Scuderii AlphaTauri v budoucnu k ještě větším úspěchům.”