Nejdominantnější vstup do sezony po 25 letech

Nejdominantnější vstup týmu do nové sezony v posledních 25 letech, Fernando Alonso na stupních vítězů, nejhorší úvod roku pro Mercedes za celou dekádu a mnoho dalšího. Nabízíme ohlédnutí za Grand Prix Bahrajnu pohledem zajímavých poznatků…

Štítky: GP Bahrajnu Zveřejněno 12. 03 2023 — Vašek Štěpánek

Max Verstappen vyhrál úvodní závod letošní sezony před kolegou Pérezem a třetím Alonsem na Aston Martinu. Vítězný Red Bull a zelený monopost v cíli dělilo přes 38 sekund, což je největší rozdíl v prvním závodě za posledních 25 let.

V roce 1998 vyhrál úvodní závod v Austrálii na svém McLarenu Mika Hakkinen před týmovým kolegou Davidem Coulthardem. Třetí v cíli [Heinz-Harald Frentzen na Williamsu] měl ztrátu přes jedno kolo, což je v Austrálii zhruba 1 minuta a 25 sekund.

Zpátky k Red Bullu… pro rudé býky bylo vítězství v letošním Bahrajnu nejvíce přesvědčivým triumfem od loňského podniku v Ázerbájdžánu. Red Bull zároveň naposledy vyhrál první závod roku v sezoně 2011 a double získal vůbec poprvé.

Samotný Max Verstappen o víkend v Sakhiru zaznamenal své už 36. vítězství v kariéře a také svou 21. pole position. O tzv. ‚hat-trick‘ [pole position, nejrychlejší kolo v závodě a vítězství] jej ale na poslední chvíli připravil Guanyu Zhou.

Čínský závodník ve službách Alfy Romeo zajel své druhé nejrychlejší kolo v závodě v kariéře. První přišlo vloni v Japonsku. Zhou ale ani v jednom z případů neskončil v TOP 10, a tak neměl nárok na extra bod, který se za nejrychlejší kolo jinak uděluje.

Fernando Alonso vstoupil do své 20. sezony ve formuli 1, což je rekord. Zároveň se Španěl dostal i na stupně vítězů, a tak se jeho sbírka rozrostla už na 99 trofejí. Aston Martin ve své krátké historii zase získal druhé oficiální podium.

Zeleným monopostům se v Bahrajnu dařilo, Alonso skončil třetí a Stroll šestý. Dohromady si tak tým ze Silverstone vyjel 23 bodů, vloni k tomu Aston Martin potřeboval 14 závodů, takže posun vzhůru je rapidní.

Zároveň je to poprvé od roku 1999, co tým ze Silverstone [dnes Aston Martin, původně Jordan] skončil hned v úvodním závodě na stupních vítězů.

Mercedes z Bahrajnu odjížděl s pátým a sedmým místem – jde o nejhorší start německé automobilky od roku 2013, tehdy nováček v týmu Lewis Hamilton skončil pátý a Nico Rosberg musel ze závodu odstoupit kvůli technickému problému.

…a ještě jedna zmínka o Verstappenovi: Bahrajn byl jedním z mála okruhů, na kterých pilot Red Bullu ještě nevyhrál. Aktuálně tak nizozemskému závodníkovi chybí triumf už jen v Las Vegas [letošní premiéra], Austrálii, Singapuru a Kataru.