Nadšený Ricciardo poznává sám sebe

Daniel Ricciardo v sobě poznává své starší já po skvělé kvalifikaci v Mexiku

Štítky: Daniel Ricciardo Zveřejněno 29. 10 2023 — GPF1.cz

Ricciardo se teprve podruhé pustil do víkendu velkéc eny po zranění ruky, které ho vyřadilo z pěti Grand Prix, a už v pátek předvedl dobré tempo, když ve 2. tréninku obsadil šesté místo. V sobotním tréninku se propadl na deváté místo, nicméně v kvalifikaci byl Ricciardo ve formě, když v Q1 obsadil čtvrté a v Q2 páté místo.

V obou případech mu pomohl týmový kolega Yuki Tsunoda, který se mohl soustředit na vytvoření slipstreamu pro Australana, protože jeho vlastní víkend už ovlivnil trest za pohonnou jednotku, ale i bez rozrážení vzduchu se Ricciardo dokázal ve 3. kvalifikaci kvalifikovat na čtvrté místo a posadit se mezi oba Red Bully Maxe Verstappena a Sergia Pereze. V rozhovoru pro Sky F1 Ricciardo vysvětlil, že “začal víkend s trochu jiným nastavením”, které mu “prostě vyhovovalo”. Osminásobný vítěz velkých cen uvedl, že znovu získal sebevědomí.

“Vím, že jsem toho letos závodně moc nepředvedl, ale začínám hodně poznávat sebe sama z dřívějška,” poznamenal Ricciardo. “A cítím, že ano, že můžu jet dobře. Spousta věcí, které tam byly, a to mi tak nějak přineslo hodně sebevědomí. Dokonce i ve třetím tréninku jsem byl devátý a vůbec jsem nebyl spokojený se svým kolem. Ale na rozdíl od toho, abych z toho byl tak trochu frustrovaný, mi to dodalo sebedůvěru, když jsem šel do kvalifikace, že to můžu vylepšit a budeme dobře v první desítce.”

Ricciardo uvedl, že po neúspěšném návratu z GP USA na okruhu Circuit of the Americas, který popsal jako “dost mizerný”, se již na Mexiko dívá pozitivně.

“Upřímně řečeno, neříkám to teď jen kvůli výsledku, ale už v neděli večer v Austinu jsem si přál, aby byl další páteční trénink,” dodal. “Chtěl jsem se vrátit do auta a cítil jsem, že některé věci zůstaly nenaplněny. A byly tu také některé věci s nastavením, o kterých jsme věděli, že bychom je mohli vyzkoušet tento víkend, když máme konvenčnější [nesprintový] víkend, a některé věci, které jsem rozhodně chtěl vyzkoušet a kterým jsem věřil.

Takže ano, včera jsem se od prvního kola cítil opravdu jistě. A čtvrté místo je možná trochu víc, než jsme očekávali, ale opravdu když jsme vstupovali do kvalifikace, nešlo o to dostat se do Q3, ale o to, jak vysoko se můžeme dostat. Takže si myslím, že jako tým jsme si rozhodně věřili. Ale myslel jsem si, že možná s perfektním kolem je to P6, P7, ne úplně P4. Takže je to v pohodě.”

Při reflektování své jízdy v Q3 Ricciardo prozradil, že zajetí čistého kola bylo jedním z klíčů k jeho výkonu.

“Je to jedinečná trať, na které jezdíme téměř s maximálním přítlakem,” řekl. “Ale je to super kluzké, protože je tu vysoká nadmořská výška. Je to jedna z těch, kde nikdy nemůžete být dokonale perfektní, protože prostě nebudete rychlí. Ale je to trať, kde si nemůžete dovolit přehnat rychlost, je velmi snadné, aby se kolo tak nějak pokazilo a proklouzlo mezi prsty.

Stačí hodně přesnosti a té jemnosti a máte pocit, že byste vždycky mohli jet rychleji. Ale ve chvíli, kdy se o to pokusíte, skončíte ve smyku a trochu ztratíte.”