„Mrknete a jste ve zdi!“ Jezdci hodnotí nový okruh v Džiddě

Neuvěřitelné rychlé, bludiště, náročná dráha. Tak hovoří závodníci o nové dráze, dějišti Grand Prix Saúdské Arábie. Komu se zamlouvá a kdo z proklatě rychlého a úzkého pouličního okruhu v Džiddě naopak není nadšený?

Štítky: GP Saúdské Arábie Zveřejněno 4. 12 2021 — Lukáš Štěrovský

„Je to opravdu neuvěřitelně rychlé, přilnavost je vysoká. Když se vám podaří chytit rytmus, je to nádherná trať,“ chválil úřadující šampion Lewis Hamilton.

„Nutí vás být ve střehu po celé kolo. Když v prvním sektoru mrknete, skončíte ve zdi,“ vyjádřil se zase Lando Norris. „Musíte se soustředit, protože je to hodně rychlé. Třeba v Monaku jsou některé úseky pomalé, můžete se trochu uvolnit. Je snazší odhadnout, jak daleko je to ke zdi.

Tady se vše děje ve vysoké rychlosti, takže odhadnout vzdálenost ke stěnám je mnohem těžší. V závodě to bude obtížné. Je to náročné, ale příjemné náročné,“ dodal pilot McLarenu.

Chválu vyjádřil i Valtteri Bottas. „Je to celkem drsné. Většina je na plný plyn a blízko zdí. Ale to je přesně to, co chceme, co nás baví. Rozproudí to ve vás adrenalin!“

„Každá chyba může mít kvůli blízkostem zdí velké následky,“ upozornil Fernando Alonso, který si okruh také užíval, stejně jako Daniel Ricciardo. „Je to bludiště, ale je to zábavné. Přilnavost je dobrá, což se na rychlém pouličním okruhu hodí.“

Ne všechny ohlasy na okruh, který byl dostavený na poslední chvíli, však byly pozitivní. „Je to úplně něco jiného než zbytek kalendáře,“ prohlásil Nikita Mazepin. „Je to trať, která vyžaduje velkou jistotu a znalost toho, kam jedete, protože spousta zatáček vypadá stejně.

Osvětlení kolem trati mi nepřišlo nijak zvlášť dobré. Jakmile se setmělo, bylo těžké vidět, kam jedete,“ vyjádřil obavy o závodě pod noční oblohou.