Historicky deset nejlepších jezdců týmu Franka Williamse

Williams je třetím nejstarším a třetím nejúspěšnějším týmem v historii formule 1. V F1 se stáj objevila před více než 40 lety. Za tu dobu se zde vystřídalo i velké množství pilotů a na deset nejlepších z nich se nyní podíváme.

Štítky: Historie Williams Zveřejněno 4. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Je potřeba zmínit, že se vybralo deset pilotů, kteří nemuseli nutně vyhrát titul mistra světa. Objevují se zde jména jezdců, kteří ve Williamsu zanechali svůj odkaz a jaký měly vliv na chod stáje za svých aktivních let (nepočítáme ani případné úspěchy u jiných týmů).

Riccardo Patrese

roky s Williamsem: 1987-1992

vítězství s Williamsem: 4

tituly s Williamsem: 0

Patrese u Williamsu debutoval v roce 1987, když zaskakoval za zraněného Nigela Mansella. Svým výkonem si vysloužil smlouvu na celou následující sezonu, která ale pro stáj z Grove nebyla úplně úspěšná.

Situace se zlepšila až v roce 1989 kdy tým uzavřel partnerství s Renaultem. Do týmu přišel Thierry Boutsen, který byl Patresemu velmi blízko, oba vyhráli závod. Patrese ale zazářil v sezoně 1991…

Tehdy se k britské stáji opět přidal Nigel Mansell, který ale na svého kolegu výrazně ztrácel v kvalifikacích v úvodu sezony. Patrese postupně upadal, i přesto v mistrovství světa skončil na velmi pěkném třetím místě.

Ralf Schumacher

roky s Williamsem: 1999-2004

vítězství s Williamsem: 6

tituly s Williamsem: 0

Občas se zapomíná na to, jak dobrým závodníkem byl Ralf Schumacher, bratr Michaela, a to hlavně v prvním roce s Williamsem, v sezoně 1999. Pilot Williamsu pravidelně vyzýval k boji jezdce McLarenu a Ferrari, což bylo velice působivé, vzhledem k výkonům vozů.

V roce 2000 drtivým způsobem porazil v přímém boji svého týmového kolegu a vycházející hvězdu Jensona Buttona. O rok později se Schumacherovi povedlo po téměř 4 letech v Imole vybojovat vítězství, v roce 2001 k tomuto triumfu přidal ještě další dva.

Po příchodu kolumbijského závodníka (Juan Pablo Montoya) se ale začalo dařit o něco méně. Schumacher měl navíc velkou nehodu v Indianapolis a jeho reputace uvnitř týmu pomalu upadala. Se svými 6 triumfy je ale sedmým nejúspěšnějším jezdcem stáje z Grove.

Juan Pablo Montoya

roky s Williamsem: 2001-2004

vítězství s Williamsem: 4

tituly s Williamsem: 0

Během vzájemného působení ve Williamsu si byli Montoya a Schumacher vcelku vyrovnaní, Kolumbijec byl ale ten typ jezdce, kterého vedení stáje upřednostňovalo – byl velmi rychlý a agresivní a talentu měl také dost.

V roce 2003 se Montoya snažil zdolat Michaela Schumachera a Ferrari, i když se to nakonec nepovedlo a titul bral opět Němec a Maranello, morálním hrdinou byl pilot Williamsu. Následující rok už pro Montoyu nebyl tak úspěšný a v roce 2005 se přestěhoval do McLarenu.

Jacques Villeneuve

roky s Williamsem: 1996-1998

vítězství s Williamsem: 11

tituly s Williamsem: 1 (1997)

Ironií je, že v roce 1997, kdy se Villeneuve stal mistrem světa, nepředvedl Kanaďan nic zázračného a daleko lepší momenty měl v roce 1996 i 1998. Ve své nováčkovské sezoně byl schopen tlačit a vyvíjet tlak na zkušeného týmového kolegu Damona Hilla.

V roce 1998 Villeneuve také předvedl několik silných momentů. Ve své mistrovské sezoně měl pilot Williamsu čtvrtý nejdominantnější vůz, který stáj z Grove kdy postavila a souboj o titul s Michaelem Schumacherem neočekávaně trval déle, než měl.

I přesto je Jacques Villeneuve dodnes posledním mistrem světa této britské značky a v současnosti to vypadá, že jím ještě dlouho bude, ale nepředbíhejme.

Alain Prost

roky s Williamsem: 1993

vítězství s Williamsem: 7

tituly s Williamsem: 1 (1993)

Poté, co byl v roce 1991 vyhozen z Ferrari a následující sezonu neměl angažmá v F1, v roce 1993 se Alain Prost vrátil do Williamsu. Britský tým mu navíc připravil nejvíc dominantní vůz ve své historii, když přišel se systémem aktivního zavěšení.

Prost v průběhu sezony předvedl několik krásných soubojů se svým bývalým rivalem Ayrtonem Sennou, i tak se ale dá říct, že Prost s přehledem vyhrál titul mistra světa. Během jedné sezony s týmem získal 7 vítězství a na konci roku 1993 definitivně odešel z formule 1.

Nelson Piquet

roky s Williamsem: 1986-1987

vítězství s Williamsem: 7

tituly s Williamsem: 1 (1987)

Brazilský závodník se k Williamsu připojil v roce 1986, kdy tým bojoval se svým krajanem McLarenem. Šampionát mezi jezdci sice vyhrál Alain Prost, pohár konstruktérů ale bral tým založený Frankem Williamsem.

O rok později byl Piquet spíše ve stínu týmové jedničky Nigela Mansella. Brit se ale před posledním závodem v Japonsku zranil a mistrovskou trofej tak získal Nelson Piquet. Poté se Brazilec přemístil do Lotusu.

Keke Rosberg

roky s Williamsem: 1982-1985

vítězství s Williamsem: 5

tituly s Williamsem: 1 (1982)

Když na konci roku 1981 oznámil svůj šokující konec kariéry miláček Williamsu Alan Jones, dostal se na jeho místo formulový playboy Keke Rosberg, a od britského týmu to byl ve finále velmi dobrý tah.

Hned ve svém prvním roce s týmem si otec Nica Rosberga zajistil titul mistra světa. V roce 1982 sice vyhrál jen jeden závod z celé sezony, na straně druhé, v tomto unikátním roce nikdo nevyhrál víc než dva závody, a tak se Rosberg stal opravdovým šampionem.

V roce 1985 si Rosberg s Williamsem dojel pro své poslední vítězství ve Velké ceně Austrálie, poté přešel Fin do McLarenu, kde jej ale už žádný velký výsledek nepotkal.

Damon Hill

roky s Williamsem: 1993-1996

vítězství s Williamsem: 21

tituly s Williamsem: 1 (1996)

Damon Hill měl s Williamsem celkem tři šance stát se mistrem světa. Nakonec získal jen jeden, a to v poslední společné sezoně s britskou stájí. V letech 1994 a 1995 byl Hill velkým rivalem Michaela Schumachera, ale chyby týmu a Hilla samotného nakonec znamenaly konec mistrovským ambicím.

V roce 1996 Hill bojoval o titul se svým novým týmovým kolegou – Jacquesem Villeneuvem, objektivně byl ale Brit lepším jezdcem. Z 16 závodů získal 9 pole position a 8 vítězství. Kvůli neshodám uvnitř stáje se ale pro rok 1997 rozhodl Hill tým opustit.

Alan Jones

roky s Williamsem: 1978-1981

vítězství s Williamsem: 11

tituly s Williamsem: 1 (1980)

Australský závodník byl přesným typem závodníka, kterého Williams požadoval. Přímočarý a klidný Jones ohromil i hlavního technika týmu Patricka Heada. V roce 1979 Jones přišel o šanci na mistrovský titul, a to kvůli velké nespolehlivosti vozu.

Na konci roku se ale Jonesovi z posledních šesti závodů podařilo vytěžit čtyři triumfy, a tak se naděje na vysněnou korunu začaly soustředit na nadcházející rok a v roce 1980 se Jones a Williams konečně dočkali.

Australský pilot se stal vůbec prvním mistrem světa slavného týmu. Úspěch Williams potvrdil i ziskem poháru konstruktérů, když vedle Jonese závodil Carlos Reutemann.

Nigel Mansell

roky s Williamsem: 1985-1988, 1991-1992, 1994

vítězství s Williamsem: 28

tituly s Williamsem: 1 (1992)

Pilot, se kterým se těžko spolupracuje – tak byl Mansell popsán zaměstnanci Williamsu. Brit se ve stáji z Grove objevil celkem třikrát a nikdy nešlo o hladký pracovní proces, i přesto se v roce 1992 Mansell dočkal a získal svůj vysněný titul ve formuli 1.

Sezona 1992 byla pro Mansella spanilá – z 16 závodů jich vyhrál 9 a s přehledem si dojel pro mistrovskou trofej a poté skončil proto, aby si na rok vyzkoušel IndyCar a v roce 1994 se ještě jednou vrátil, a opět do Williamsu.

Frank Williams, zakladatel stejnojmenného týmu britského pilota popsal slovy: „Je těžké se s ním domluvit a hladce spolupracovat, ale jeho talent a rychlost je nezpochybnitelná“. Mansell se se svými 28 výhrami pro Williams stal nejúspěšnějším jezdcem v historii týmu