McLaren bez Hondy. Scénář, který píše Toro Rosso

Zbývají hodiny. Pak už víceméně bude jasno, zda McLaren setrvá s Hondou, či nikoli. Vše má přitom v rukou Toro Rosso. Když se domluví na dodávce motorů s Hondou, umožní Renaultu zásobovat McLaren.

Štítky: Renault Toro Rosso Zveřejněno 3. 09 2017 — Josef Nekvinda

Fernando Alonso a McLaren. McLaren a Honda. Tak s největší pravděpodobností bude vypadat McLaren v příštím roce, ačkoli to žádná ze zúčastněných stran nechce oficiálně připustit. Současné šance vyjádřené procenty, že Španěl u týmu z Wokingu setrvá, nicméně zase o něco klesly. Vše totiž nyní závisí na tom, zda se dohodne Toro Rosso na dodávce pohonných jednotek pro příští sezónu s Hondou. Tím by se uvolnily ruce automobilce Renault, současnému dodavateli Toro Rosso, který uveřejnil informaci, že čtvrtého odběratele (McLaren) není za současné konstelace schopen zásobit. Navíc své prostředky chce věnovat řešení současného problému se spolehlivostí pohonných jednotek.

„Je to o spoustě malých součástech, jež musí být vyřešeny. To je celá záležitost, která má zlepšit kvalitu. A to je také jeden z důvodů, proč nechceme více odběratelů, než v současnosti máme. Nechceme tříštit síly, které k příštímu roku směřujeme s přihlédnutím na to, že příští generace motoru má vzniknout velmi spolehlivým způsobem. Letošní rok byl obtížný, protože se všechno změnilo. Příští rok tu bude velké výkonnostní zlepšení, ale z hlediska architektury to zůstane neměnné,“ hájil rozhodnutí Renaultu jeho šéf Cyril Abiteboul.

Jasno má být v rámci několika příštích hodin, neboť za Toro Rosso zase stojí šéfové Red Bullu, jehož je italská skvadra juniorkou. Ti dohodě s Hondou vystavili ultimátum do dnešní půlnoci. Pokud tak tyto námluvy ztroskotají, McLaren nejspíše bude muset minimálně další sezónu přečkat s japonskými motoráři. A to by mohlo znamenat, že Fernanda Alonsa příští rok ve formuli 1 neuvidíme. Na spadnutí pak totiž není ani žádná dohoda s jiným týmem, který by splňoval jeho požadavky, a tak je živena velká šance na jeho účast v jiné závodní sérii, například Indy Car.

Ale zpět k vysvětlení „krize“ v McLarenu. Odehrál-li by se scénář, že Toro Rosso zůstane s Renaultem, byl by se v takovém případě McLaren nacházel v ošemetné situaci, jelikož na ukončení spolupráce s Hondou už je zkrátka pozdě. Uplatnit by se totiž nedalo ani pravidlo introdukované samotnou FIA, jež garantovalo po hrozbách odchodu ze strany Red Bullu v předchozích ročnících, dodávku motoru pro každý z týmů, jež nedosáhne na dohodu se současnými dodavateli. V důsledku toho by byl, přes svou možnou nevoli, prakticky odsouzen k setrvání Hondou.

Honda: Alonso už s námi nechce spolupracovat. Lež, oponuje Španěl

Diskuse k článku

Napsat komentář