Nováčkům se zadařilo, Ocon se Strollem v kvalifikaci oslnili

Lance Stroll a Esteban Ocon obsadili v kvalifikaci na Velkou cenu Itálie překvapivě čtvrté a páté místo, přičemž se díky penalizacím pro oba red bully posunou na druhou a třetí pozici na startu závodu.

Štítky: Esteban Ocon GP Itálie Lance Stroll Zveřejněno 3. 09 2017 — Šimon Trantina

Osmnáctiletý Stroll na williamsu v sobotu v Monze poprvé řídil vůz formule 1 během Grand Prix víkendu v dešti. Hned však předvedl skvělý výkon a porazil o více než sekundu zkušeného týmového kolegu Felipeho Massu celkově čtvrtým nejrychlejším časem, který bude znamenat start z první řady do závodu. Stane se tak tím nejmladším, kterému se takový počin podařil; Maxe Verstappena porazil o 23 dní.

„Je to už pár ‚nejmladších v historii‘, takže mám dobrý pocit,“ naráží Stroll na stupně vítězů v letošní Grand Prix Evropy. „Pódium v Baku bylo skvělé, stejně tak jako start z první řady tady v Monze. Věděl jsem, že jsem během celé kvalifikace byl konkurenceschopný a podařilo se mi vše poskládat dohromady.

Budoval jsem si v pozici a v Q3 jsem do toho dal všechno – a vyšlo to. V posledních případech byla naše situace těžké, protože jsme dělali chyby, když jsme se snažili jít za hranice auta. Občas nám totiž dělá problémy se dostat z Q1. Dnes bylo vše pod kontrolou a dokázali jsme se dostat ze zadní části pole dopředu,“ pochvaloval svou formu a výkon auta Kanaďan.

Co se ale týče výkonu auta, ve Williamsu panuje překvapení ze skvělého výsledku. Monoposty týmu z Grove mají sice k dispozici silné motory Mercedes, přilnavost auta je však nejslabší stránkou, což bývá v dešti velký problém. „Auto jsme nastavili primárně na mokré podmínky. Nebudu předstírat, že mám vůbec tušení, proč je auto silné či slabé na mokru. Jsem šťastný, protože náš vůz byl dnes výborný, studování detailů bude zajímavé,“ poznamenal technický ředitel týmu Paddy Lowe, který na konci loňského ročníku odešel z Mercedesu.

Ocon chce stupně vítězů

Esteban Ocon z Force Indie, který letos jede svoji první kompletní sezonu, se také postaral o velmi příjemné překvapení, když v kvalifikaci obsadil pátou příčku, tudíž do GP Itálie odstartuje jako třetí. Nejprve do třetí části kvalifikace postoupil z desátého místa, když svého týmového kolegu Sergia Péreze porazil o neuvěřitelné dvě tisíciny sekundy.

Na konci Q3 pak zajel kolo, ve kterém dokázal být nejrychlejší v prvním sektoru a na druhém mezičase byl stále o desetinu sekundy rychlejší než lídr. V posledním sektoru sice ztratil, i tak z toho bylo výborné páté místo. To se navíc po propadu Maxe Verstappena s Danielem Ricciardem kvůli penalizacím promění v třetí pozici na startovním roštu.

„Je to úžasné. Tým pracuje velmi tvrdě v každém aspektu, tohle si zaslouží. Získat třetí místo je prostě něco skvělého. Auto bylo brilantní, skvěle vyvážené a mohl jsem ho tlačit až na limit. Teď musíme třetí příčku udržet, chci pódium! Upravil jsem nastavení auta na mokré podmínky, ale na suchu bude fungovat stejně jako v pátek. Z místa, odkud startujeme, máme velkou příležitost a musíme se snažit ze všech sil ji využít.

Na mokré trati jsem vyrůstal a je skvělé vidět, že v tomto počasí ve formuli 1 dokážu zajíždět dobré výsledky. Tým pro tyto výsledky vynaložil obrovské úsilí, a teď se nám podařilo se kvalifikovat na třetím místě. Teď je půjdu všechny pořádně obejmout!“ radoval se bezprostředně po kvalifikaci dvacetiletý Francouz.

Mokrou kvalifikaci na Monze ovládl Hamilton, Ferrari propadlo

Diskuse k článku

Napsat komentář