Lawrence Stroll nikam neodchází a tým neprodává

Ředitel týmu Aston Martin Formule 1 Jeff Slack tvrdí, že nová investice , která byla oznámena minulý týden, neznamená začátek případného odchodu hlavního akcionáře Lawrence Strolla.

Štítky: Aston Martin Lawrence Stroll Zveřejněno 22. 11 2023 — GPF1.cz

Tým prodal svůj podíl soukromé investiční společnosti Arctos, která má podíly v řadě klubů MLB, NBA, NHL a MLS a také v evropských fotbalových týmech včetně FC Liverpool. Tento krok nevyhnutelně vyvolal náznaky, že Stroll možná plánuje ukončit svou účast v týmu a že dojde k dalšímu prodeji akcií. Dohoda s Arctosem je však považována za strategickou, neboť noví partneři přinesou nové znalosti a kontakty, podobně jako tomu bylo v případě Alpine, který nedávno uzavřel podobnou dohodu s americkými investory.

“Lawrence je ve hře, nikam se nechystá,” řekl Jeff Slack. “Nejde jen o tým, ale má i věc jménem Aston Martin Lagonda, která je dost důležitou součástí jeho života. Takže tým je marketingovou platformou pro Aston Martin Lagonda. A Lawrence je samozřejmě velmi bohatý člověk, není to otázka kapitálu.

Další věc, která se týká těchto lidí, když se do toho trochu ponoříte, nikdy to nejsou lidé, kteří něco kontrolují, nikdy nic nevlastní a neprovozují, pouze minoritní podíly. Nikdy nebudou kontrolním operátorem, nikdy nebudou vlastníkem tohoto týmu.

Takže to vám ukazuje, že kdyby se Lawrence snažil prodat někomu, kdo by nakonec mohl převzít kontrolu, tihle budou ti poslední, kterým byste to prodali.”

Slack zdůraznil, že společnost Arctos je pro tým ideálním partnerem.

“Seznámili jsme se s nimi před dvěma lety,” řekl. “Jsou opravdu nejlepší ve své třídě. Specializují se na dlouhodobé minoritní podíly a špičkové franšízy. Není mnoho lidí, kteří by to dělali, i když do sportu přichází mnohem více peněz, institucionálního kapitálu. Tito lidé jsou v tomto směru lídry. Hodně lidí nás oslovilo a Lawrence, aby investovali do týmu. A my jsme ve velmi unikátní situaci, máme jednoho majitele, který ovládá celý tým, a může rozhodovat o obědě, pokud je to správný obchod. Není to složitý proces.

A neprošli jsme žádným opravdu formálním procesem, prostě tito lidé byli jednoznačně ti správní, hlavně ze strategického hlediska. Samozřejmě, že jsou v tom investice, ale to, co přinášejí, je spolupráce s některými z nejlepších franšíz na světě.”

K tomu, co by tým mohl z dohody získat, Slack řekl:

“Myslím, že je třeba být otevřený. Nikdo nedělá věci dokonale nebo nejlepším způsobem. A musíte se dívat mimo bublinu a říkat si, jak můžeme jako firma dělat věci lépe? Není to jen na straně komerčního marketingu, může to být příprava sportovců, investovali do organizací, které by v tom mohly být lepší. Existuje celá škála věcí, od kterých se můžeme učit. A mohou existovat věci, které se tyto organizace naučí od nás, protože jsme globální firma, zatímco spousta franšíz bude spíše lokální.”

Podle Slacka je zájem amerických investorů o týmy pozitivním signálem pro celou F1, jejíž hodnoty stále rostou.

“Bylo již provedeno několik transakcí se soukromým kapitálem,” poznamenal. “Tohle je další krok v tom, že je to opět dobré pro celý náš sport, oceňuje to sport, říká to: ‘hele, to je jako koupit tým NBA nebo tým NFL’.

Tohle je to, co získáte, když vstoupíte do F1. Takže si myslím, že naprosto dobře pro tento byznys.

Druhá věc je specifická pro náš tým. Mluvili jsme o nové továrně, novém aerodynamickém tunelu, motorech Honda, zdvojnásobení počtu zaměstnanců.

Je to další vývoj a také nám to dává správného finančního partnera, abychom mohli dělat to, co potřebujeme, a investovat tak, jak potřebujeme. Ne že by to Lawrence nedokázal, ale teď má skutečného partnera, který se tím živí.”