Historický moment v Brazílii! Magnussen a Haas mají první pole position!

Na okruhu Interlagos panovaly během kvalifikace zrádné podmínky. Hrdinou dne se stal pilot Haasu Kevin Magnussen, který sobě i týmu vyjel první pole position v kariéře! Za svůj úspěch může děkovat Russellovi. Ferrari předvedlo další strategické ‚překvapení‘.

Štítky: GP São Paula Kevin Magnussen kvalifikace Zveřejněno 11. 11 2022 — Vašek Štěpánek

Brazilské počasí připravilo pilotům náročné podmínky ještě před začátkem kvalifikace. Déšť zapříčinil prvotní kvalifikační kola na přechodných pneumatikách. V průběhu Q1 se očekávala další přeháňka, a tak jezdci neustále zajížděli jedno rychlé kolo za druhým.

V polovině první části kvalifikace změnil hru Pierre Gasly, který nasadil měkkou (suchou) sadu gum. Hned ve druhém měřeném kole se Francouzova strategie vyplatila a zajel nejrychlejší kolo. Následně přezuli na červené pneumatiky všichni ostatní.

Pořadí se rychle měnilo a důležité bylo každé kolo navíc. Na mále měl Charles Leclerc, který byl zdržen Yukim Tsunodou, nakonec ale i Monačan zajel dostatečně rychlé kolo. Latifi se stal prvním eliminovaným, dále skončili: Zhou, Bottas, Tsunoda a Schumacher.

Druhý kvalifikační segment byl podobně dramatický. Jezdci vyjeli na trať na suchých gumách, aby stihli zajet rychlé kolo za příznivějších podmínek, což se nakonec ukázalo jako zbytečné. I přes přibývající kapky deště závodníci zrychlovali.

Mercedes měl původně problém zahřát své pneumatiky, následně se ale dostaly do tempa a zajely konkurenceschopné časy. Dařilo se také Magnussenovi, který se dostal až do poslední části kvalifikace.

Rozdíly mezi piloty byly minimální, Alex Albon nepostoupil jen o 0.044 sekundy. Další, kdo nepostoupil, byl: Gasly, Vettel, Ricciardo a Stroll. Aston Martiny měly přitom slibné tempo, ale poslední pokusy na vlhké trati už nevyšly.

Do třetí části kvalifikace vyjeli všichni na suchých pneumatikách, kromě Charlese Leclerca, u něj Maranello zkusilo alternativní strategii a na trať ho poslalo na přechodných pneumatikách. Ferrari tak opět předvedlo další taktickou perličku.

O kritický moment se postaral George Russell, který ve 4. zatáčce udělal chybu, uvízl ve štěrku a postaral se o vyvěšení červených vlajek. Během nucené pauzy se v Brazílii rozpršelo a po restartu bylo nemožné na mokré trati zajet rychlé kolo.

Hrdinou se stal Kevin Magnussen, který těsně před Russellovou chybou zajel nejrychlejší čas a ve výsledku si zajistil první pole position v kariéře. Haas si také poprvé ve své historii připsal vítězství v kvalifikaci, úžasný historický moment v Brazílii…

Přešťastný pilot Haasu tak do zítřejšího Sprintu odstartuje před druhým Verstappenem a třetím Russellem. Spokojen může být i Lando Norris, ten po zdravotních komplikacích získal čtvrté místo před Sainzem na Ferrari.