Poslední sprint roku. Názory na něj se mezi piloty liší

Jezdci jako Lewis Hamilton, Carlos Sainz a další dostali možnost vyjádřit se, jak vnímají Sprinty u příležitosti posledního z nich během Velké ceny São Paula.

Štítky: F1 Sprint GP São Paula Zveřejněno 4. 11 2023 — GPF1.cz

Valtteri Bottas: 
“Sprint se mi líbí vždycky. Nikdy jsem nebyl příznivcem tří tréninků. Raději mám jeden a pak rovnou do akce, takže to je příjemná stránka sprintového víkendu. Samozřejmě se vždycky najdou věci, které by se daly změnit. Například pro nás jako tým v tuto chvíli bohužel platí, že ve sprintu může bodovat jen osm nejlepších, takže většinou je to pro nás v tuto chvíli trochu na dlouhé lokte, což není ideální, ale samozřejmě záleží na tom, s jakým autem jedete. Ale jinak jsem za sprint více než rád.”

Logan Sargeant:
“Pro mě to není preferované. Myslím si, že jednak je pro mě jako pro nováčka příjemné mít ty tři tréninky. Ale navíc mám pocit, že sobota je tak trochu samostatný den, který toho moc nenabízí, jak řekl Valtteri, pokud nejste v první osmičce. Takže dávám přednost normálnímu víkendu.”

Charles Leclerc:
“Docela se mi to líbí. Líbí se mi, že máme jen jeden volný trénink. Nemyslím si, že bychom měli mít více než šest sprintových víkendů za rok. Myslím, že šest je dobré číslo. Ale mít jeden volný trénink a jít rovnou na kvalifikaci je něco, co se mi líbí. Myslím, že sobota by se mohla změnit a zlepšit, ale pátek se mi opravdu líbí, mít tři volné tréninky je opravdu dlouhé a někdy to může být trochu nudné. Pořád jedeme stejný program. Takže se mi líbí, že máme jen jeden volný trénink a jdeme rovnou do akce s kvalifikací.”

Lewis Hamilton:
“Jo, mám na to skoro stejný názor jako tito kluci. Sobota není zrovna nejlepší den, ale líbí se mi ten jediný trénink rovnou do kvalifikace. Myslím, že se můžeme poučit. Líbí se mi, že máme jiný formát, než jen stejné tři tréninky a pak kvalifikace a závod. Ale nejlepší sprintový závod, který jsem kdy zažil, byl, když jsem startoval poslední, a tak jsem pro obrácené pořadí na startu. Jenže kdybychom ho měli, tak se všichni budou snažit kvalifikovat jako poslední! Ale myslím si, že by možná měl být trochu delší závod Sprint, protože je to něco jako 19 kol nebo tak nějak.”

Daniel Ricciardo:
“Myslím, že ano, jel jsem čtyři. Ve Spa byl sprint? Myslím, že ano, a pak Austin. Takže z tohoto závodu, který bude můj pátý, byly tři sprinty. Takže jsem něco jako sprintový veterán! Některé z nich se mi líbily. Myslím, že v celém kalendáři je pro několik z nich místo. Je to trochu změna. Pořád ale dávám přednost konvenčnímu víkendu. Víš, kdyby bylo jedno nebo druhé, tak bych si zvolil konvenční víkend. Ale když máme v sezóně 23-24 závodů, z nichž půl tuctu je sprint, tak si myslím, že ano, že to přidá trochu koření. Ale nechtěl bych jít třeba cestou MotoGP a mít to každý víkend.

Max Verstappen (ironicky):
“Jo, je to naprosto fantastické. Je to velká zábava. Jsem nadšený z toho, že mám opět Sprint. Jsem pro.”

Lance Stroll:
“Myslím, že ano, nevadí mi to. Myslím, že je to vzrušující pokaždé, když sednete do auta, víte, že je o co bojovat. A jo, víc akce pro všechny, co se tak trochu dívají i doma. Někdy jsem měl pocit, že minulý týden, víte, po sprintu v Austinu a pak po cestě do Mexika a takovém normálnějším víkendu, jsem měl pocit, že je hodně tréninků a prostě, víte, pátek byl dlouhý den a Austin byl tak nějak naplno, víte, každý trénink prostě, jak jsem řekl, něco, něco, o co se dá bojovat. A ano, myslím, že to byl mnohem napínavější víkend než v Mexiku. Takže si rozhodně myslím, že to vše okoření a udělá to zajímavé pro všechny, kteří se dívají doma.”

Lando Norris:
“Jsem někde uprostřed. Abych byl upřímný, vždycky jsem měl rád normální závodní víkend. Takže kdybych si mohl vybrat, tak se vrátím k tomu, že to tak bude. Ale důvodem jsou fanoušci, možnost udělat větší show a podobně. Líbí se mi výzva, kterou představuje právě ‘jeden trénink – kvalifikace’. Myslím, že je to lepší. Myslím, že je to pro mě příjemnější, větší výzva pro inženýry i pro nás jako jezdce. Takže kdybychom měli jen ”jeden trénink – kvalifikace” a velkou cenu, víte, sobota-neděle, bylo by to hezké. Dva dny. Takže ano, myslím, že to je možná jediná věc, ale není to moje volba, takže je to jedno.”