Haas: Zpomalí Ferrari, zpomalíme my. Je to nudné

Gene Haas je přesvědčen, že dominantní Mercedes zabíjí formuli 1. Sport se podle majitele amerického týmu stává nudným.

Štítky: Gene Haas Haas Zveřejněno 27. 02 2021 — Vašek Štěpánek

Americký tým se chystá na svou šestou sezonu v F1. Po prvních slibných letech se Haas nyní propadl téměř na konec startovního pole. Hlavním problémem jsou finance, Haas nemá titulárního sponzora a celosvětová pandemie týmu také nepomohla. Kvůli krizi, kterou vytvořila koronavirová nákaza, Haas vloni vůbec nevyvíjel svůj vůz a letos to má být stejné.

Haas úzce spolupracuje s Ferrari. Od svého vstupu do F1 v roce 2016 je tým zákazníkem italského automobilového giganta a nyní se zázemí Haasu přesunulo blíže k sídlu Ferrari v Maranellu.

I přes užší spolupráci s Ferrari je majitel amerického Haasu Gene Haas přesvědčen, že každý tým, který nemá pohonné jednotky od Mercedesu, je ve značné nevýhodě. Německý dodavatel motorů vytvořil technologické monstrum, které pomohlo hlavnímu týmu Mercedes vyhrát sedm titulů v řadě a letos se bude snažit o osmý.

“V roce 2020 Ferrari ztratilo svou sílu a tím zpomalily všechny vozy, které tyto motory poháněly. Ferrari mělo velkou ztrátu na ostatní výrobce motorů, ale myslím si, že i Renault a Honda jsou v porovnání s Mercedesem v nevýhodě,” uvedl Haas“Náš tým je propojen s Ferrari. Pokud oni zpomalí, my zpomalíme ještě víc. Nemůžeme s tím nic udělat, nemáme žádnou kontrolu nad díly, které kupujeme. Věřím ale, že Ferrari pro rok 2021 udělalo krok vpřed a že své problémy z velké části vyřešilo.

Honda, Cruise a GM se dohodli na spolupráci při vývoji autonomních vozidel

Jestli to bude stačit na Mercedes nevím. Oni vyvinuli téměř dokonalý motor – je extrémně výkonný, spolehlivý a šetří palivo. Žádný jiný tým se jim nedokázal přiblížit. Z mého pohledu Mercedes zabíjí formuli 1. Jistě, zaslouží si úspěch a mají mé uznání, ale vážně chcete jezdit na závody, když znáte vítěze ještě před startem? Začíná to být nudné.”

Gene Haas také vysvětlil, proč jeho tým v průběhu loňské sezony nevyvíjel vůz. Haas měl za to, že se to kvůli kalendáři nevyplatí

“Když jsem v letech 2018 a 2019 mluvil s jezdci, vždy mi řekli, že vylepšení nefunguje a nebo je minimální. Proč pak teda utrácíme 20 až 40 milionů ročně za něco, co je k ničemu?

Abych byl upřímný, vloni jsme vůz nevyvíjeli hlavně proto, že jsem si původně myslel, že se žádné závody neuskuteční. V nejlepším případě odjedeme čtyři, možná pět Grand Prix a pro tak krátkou sezonu by nemělo smysl vyvíjet auto.

Nakonec bylo závodů dost. I tak jsme ale žádné novinky na závody nepřinášeli a řekl bych, že takových týmů bylo víc. Nevím o nikom, kdo by vloni aktivně vyvíjel svůj vůz. Mercedes ten svůj přestal vyvíjet už v Belgii.”