Sekundy než se Grosjean vysvobodil, byly věčnost, popisuje řidic medical caru

Po závodě v Bahrajnu má formule 1 minimálně tři nové hrdiny. Jsou jimi Romain Grosjean, který se sám dostal z ohnivého pekla, zasahující lékař Ian Roberts a pilot medical caru Alan van der Merwe, který na místo dorazil jen pár sekund po incidentu.

Štítky: GP Bahrajnu Romain Grosjean Zveřejněno 29. 11 2020 — Lukáš Štěrovský

Grosjean havaroval po kontaktu s Daniilem Kvjatem na výjezdu ze třetí zatáčky úvodního kola. Do svodidel narazil v takové rychlosti, že jeho vůz se doslova roztrhl vejpůl, poškození doznal dokonce i systém Halo (viz galerie na konci článku), který Francouzovi bez debat zachránil život. Zničený haas napasovaný do svodidel okamžitě pohltily plameny a v následujících sekundách bez přehánění začal boj o záchranu Grosjeanova života.

Ten při nehodě absolvoval přetížení 53 G, přesto se dokázal z vozu de facto sám dostat. V plamenech strávil Grosjean zhruba 18 sekund, při vystupování bylo dokonce vidět, že přišel o levou botu. Přesto vyvázl jen s lehkými popáleninami ruky a nohy a s podezřením na zlomená žebra byl letecky přepraven do nemocnice.

Lékař Ian Roberts a pilot medical caru Alan van der Merwe

„Za dvanáct let jsem neviděl po nehodě takové množství ohně,“ popisuje pilot medical caru Alan van der Merwe, který na místo dorazil spolu s hlavním lékařským delegátem, doktorem Ianem Robertsem, jako první. Což je logické, jelikož vozy jsou na startu plně natankovány.

„Trvalo nám chvíli, než jsme pochopili, co se děje. Jsem si jistý, že to byla jen sekunda nebo tak, ale přišlo nám to jako věčnost. Pak naštěstí Romain začal svépomocí vylézat z vozu, což je celkem úžasné v případě tak velké havárie. Když jsme zjistili, že je v pořádku, byla to úleva,“ přiznává der Merwe. „Jen to ukazuje, že systémy, které jsme vyvinuli, jako jsou Halo, bariéry, pásy a vše další, funguje.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený FORMULA 1® (@f1)

Bylo to štěstí v neštěstí

Pouze slova díků měl na adresu FIA a zasahujících členů šéf Haasu Guenther Steiner. „Je neuvěřitelné, když vidíte, že je pilot relativně v pořádku poté, co skoro zboural svodidla. Myslím, že jsme měli štěstí v neštěstí. Ale preferuji raději tuto možnost, než mít štěstí v závodě jako takovém.“

Formule 1 v neděli opět ukázala, že pořád je nebezpečná, na což zase apeloval Lewis Hamilton. „Riziko, které podstupujeme, pro nás není vtipem. Někteří lidé zapomínají, že jde o naše životy, které dáváme do sportu, který milujeme. Je to pro nás všechny takové připomenutí,“ varuje Brit.

Poškozený systém Halo