GP Španělska: Témata, o kterých se nejvíce mluví

Formule 1 se vrací do Evropy, a to rovnou na notoricky známý okruh v Barceloně. V únoru zde probíhaly první předsezonní testy, nyní bude katalánská trať hostit šestý podnik letošní sezony. V éteru panuje nervozita a velká očekávání od novinek, které týmy o nadcházejícím víkendu nasadí. To a další výrazná témata popisuje tento článek.

Štítky: GP Španělska Zveřejněno 19. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Změní nové upgrady hru?

Španělsko se v posledních několika letech stalo místem, kde týmy nasazují první velké balíky vylepšení v sezoně. Není se ani čemu divit, Barcelona je blízko všem továrnách jednotlivých stájí a je daleko méně pracné dopravit nové díly právě sem než třeba do Austrálie.

Říká se, že sezona začíná až ve Španělsku… a letos tomu s největší pravděpodobností nebude jinak. Lídři šampionátů u Ferrari nasadí až tady své první výrazné upgrady, které Maranello snad udrží v bitvě s Red Bullem.

Mercedes má před sebou také kritický závod. Monopost W13 s ‚nulovými‘ bočnicemi zatím způsobuje stáji z Brackley nemalý bolehlav a Španělsko má být závodem, podle kterého se stříbrné šípy rozhodnou, zda ve zvoleném konceptu pokračovat, nebo nasadit nový.

Vylepšení přivezou i ostatní týmy… nejspíše všechny! McLaren má dovézt nové brzdy, Red Bull by měl nasadit další díl, který má pomoci k redukci váhy. Aktualizace přiveze také AlphaTauri, Alpine, Haas, Williams či Aston Martin.

Verstappen má na dosah hattrick

Red Bull ovládl už předcházející dva závody. Jak v Imole, tak v Miami se radoval obhájce titulu mistra světa Max Verstappen. Nizozemec se tak po nevydařeném vstupu do sezony kvůli technickým problémům dostal zpět do hry.

Solidní bodový náskok Leclerca se tak zúžil na devatenáct bodů během pouhých dvou závodů a v poháru konstruktérů dělí Ferrari a Red Bull pouhých šest mistrovských bodů. Ve Španělsku tak rozhodně bude o co hrát.

Pilot Red Bull zde před šesti lety debutoval za Red Bull a hned z toho bylo první vítězství v kariéře. Letos se Verstappen pokusí o třetí vítězství v řadě (hattrick), kterým by se dostal na dostřel k lídrovi šampionátu.

Konzistentní Russell

Nováček u Mercedesu George Russell, i přes špatnou formu monopostu, zažívá u stříbrných šípů skvělé časy. Mladý Brit zatím týmu dokazuje, že je správnou volbou a budoucím náhradníkem Lewise Hamiltona, jehož konec se pomalu blíží.

Russell už jako jediný pilot v celém startovním poli dokázal v každém z letošních závodů dojet v elitní pětce, což je s aktuální formou Mercedesu úctyhodné. V Austrálii si navíc mladík dojel pro své první podium s týmem.

V Barceloně se toho může stát opravdu hodně, a tak je očekávání dalšího solidního výsledku u Russella samozřejmostí. Mladý Brit tak do Španělska jede s jasným cílem – opět se umístit mez nejlepšími pěti v cíli.

Zvrátí Alonso svou kletbu?

Fernando Alonso je zatím suverénním smolařem letošní sezony. Španěl má na svém kontě více trestných bodů (pět) než mistrovských (dva). Dvojnásobný mistr světa ale zatím bojuje se smůlou než se soupeři na trati.

V Saúdské Arábii musel Alonso odstoupit ze šestého místa, v Austrálii měl pilot Alpinu rozjeté úchvatné kolo v kvalifikaci, nakonec mu selhala hydraulika a závod se rovněž nepovedl. Na Imole jej sestřelil Schumacher a v Miami kvůli penalizacím přišel o body.

Na domácí půdě tak mistr světa z let 2005 a 2006 musí prolomit svou nynější kletbu. V tak vyrovnaném startovním poli se počítá doslova každý bod a Alonso jich podle vlastních slov ztratil už možná kolem třiceti…

Velký test

Pro novou generaci formulí představuje Barcelona velký test. Po městských okruzích v Džiddě, Melbourne, Miami a deštěm ovlivněné Imole je okruh ve Španělsku po Bahrajnu teprve druhou permanentní vybudovanou tratí v letošní sezoně.

V únoru se zde poprvé představil porpoising (poskakování) u jednotlivých vozů. Řada týmů už dokáže s novým jevem sice pracovat a minimálně jej redukovat, ale až v Barceloně se ukáže, jak si v tomto ohledu každá stáj reálně vede.

Díky svému rozmanitému profilu je katalánský okruh skvělou příležitostí týmům ukázat, kde má jejich monopost slabiny a kde naopak má své výhody a silné stránky. Z nasbíraných dat poté týmy v minulosti pracovaly ve zbytku sezony.