Force India: Penalizace pro Hülkenberga je výsměchem sportu

Přestože o titulech bylo před závodem v Abú Dhabi rozhodnuto, ve hře bylo ještě šesté místo v Poháru konstruktérů, za nějž náleží týmům slušná finanční odměna. Pozice nakonec připadla Renaultu, který ale v úvodu závodu zapříčinil jednu menší kontroverzi.

Štítky: Force India GP Abú Dhabi Renault Zveřejněno 27. 11 2017 — Lukáš Štěrovský

Hülkenberg si ve snaze udržet se před Sergiem Pérezem po startu zkrátil jednu ze šikan, za což inkasoval trest pěti vteřin. Přesto nakonec dokončil na šestém místě, což Renaultu pomohlo k celkovému posunu na šesté místo v Poháru konstruktérů před Toro Rosso. To pro francouzskou automobilku znamená finanční injekci zhruba ve výši 140 milionů korun.

„Z auta to vždycky vypadá jinak. Z mého pohledu jsem viděl, jak Pérez zablokoval kola a byl široký. Byl jsem připravený zabrzdit do zatáčky vlevo, ale byl široký. Neměl jsem kam jet. Není to tak snadné, abych zastavil a jel za ním,“ popisuje Hülkenberg incident s Pérezem. „Od něj to v mých očích taky bylo trochu vytlačování jiného jezdce mimo trať. Za daných okolností byla ale pětivteřinová penalizace férová.

Věděl jsem, že mám pětivteřinový náskok na Sergia. Ale když jsem si uvědomil, že pit stop trval (kvůli potížím s uvolněním pravého zadního kola, pozn. red) o něco déle, než by měl, začal jsem být nervózní. Nakonec to dopadlo dobře. Musel jsem trochu bojovat, když jsem předjížděl haas, který byl hodně rychlý na rovinkách. Nebylo to nejsnazší. Ale od té doby už jsem to jen udržoval,“ popsal závod Němec.

„Za šesté místo v závodě i celkově jsem pochopitelně rád, splnili jsme všechny cíle. Je to velmi solidní konec sezony a bude to povzbuzení do zimy. Teď už se soustředíme na další rok,“ dodal Nico Hülkenberg. K bodům měl nakročeno i Carlos Sainz, který ale pro špatně upevněné kolo musel odstoupit z bodovaných příček.

Zatímco Hülkenbergovi penalizace přišla férová, vedení Force Indie má odlišný názor. „Měl získanou pozici ihned vrátit,“ štve Otmara Szafnauera, provozního ředitele stáje. „Je to trať, kde se těžko předjíždí. Na začátku jsme byli rychlejší než Hülkenberg, proto jsme se před něj potřebovali dostat. Jenže on si zkrátil zatáčku, a FIA dlouho nic neudělala. A víte proč? Protože Renault tím získal lepší pozici v Poháru konstruktérů, což znamená více peněz a větší konkurenceschopnost příští rok.

Fakt nevím, co si komisaři mysleli. Nejednotnost v jejich rozhodování není dobrá. Je to výsměch tomuto sportu,“ prohlásil Szafnauer. Šéf Renaultu Cyril Abiteboul na to konto prohlásil, že Renault udělal vše, co potřeboval, aby navýšil náskok na Péreze a smazal penalizaci. Právě Mexičanovi se trest také nezamlouval. Spravedlivější by prý bylo, kdyby mu Hülkenberg pozici přenechal.

Diskuse k článku

Napsat komentář