Exkluzivně: Setkání s manažerkou Michaela Schumachera

Upřímně se vám přiznám, že téma Michaela Schumachera je pro mě v oblasti mého působení ve formuli 1 poslední čtyři roky velmi těžkým tématem. Je to nejfrekventovanější otázka, které se mi od známých nebo fandů sportu dostává. Michaelova rodina se v podstatě od prvních okamžiků po jeho úrazu hlavy v prosinci 2013 na lyžích rozhodla, že tohle téma bude nejpřísnější tabu na celém světě. Přesto se tento týden do Prahy vydala jeho dlouhodobá manažerka Sabine Kehmová, aby sílu ducha Michaelovy osobnosti šířila dál. Bylo z toho nejemotivnější interview kariéry.

Štítky: Michael Schumacher Zlatý volant Zveřejněno 24. 02 2018 — Tomáš Richtr

Ve čtvrtek se v pražském Kongresovém sále PVA Letňany udělovaly ceny 41. ročníku ankety Zlatý volant a přidružených disciplin Zlatá řidítka, Zlaté oko nebo Cena Elšiky Junkové. Anketu s úchvatnou tradicí vzal do rukou nový management a letošní událost byla moderní obrodou, která má obrovský potenciál do budoucna.

Svou přítomností ji ozdobily osobnosti zvučných jmen: pětinásobný vítěz Le Mans Frank Biela, s dcerou české národnosti Isabelle. Pětinásobný šampion Mistrovství světa silničních motocyklů, a dvojnásobný vítěz GP České republiky, Mick Doohan. Nebo majitel třinácti velkých cen formule 1 David Coulthard.

Přijela ale také dáma se jménem Sabine Kehmová. Této paní v roce 1999 zazvonil telefon, přičemž se na druhém konci ozval tehdejší manažer Michaela Schumachera, Willi Weber. Hledal pro něj  tiskového mluvčího a mediálního zástupce. Kehmová vystudovala mediální školu a pracovala pro Die Welt, Sport a Süddeutsche Zeitung. V roce 2010 se sama stala Schumacherovou manažerkou. Po Schumacherově nehodě na lyžích v roce 2013 se její činnost rozšířila na celou Michaelovu rodinu. Nyní se stará také o kariéru Schumacherova syna Micka.

Po Michaelově úrazu byla založena nadace Keep fighting. Posláním této nadace je pokračovat v charitativní činnosti jednoho z nejlepších závodníků formule 1 všech dob a sedminásobného mistra světa F1, například v oblastech bezpečnosti silničního provozu nebo neurovědeckého výzkumu, a povzbuzovat ty, kteří bojují proti nepřízni osudu, aby se nevzdávali. Oficiální web nadace má adresu Keepfighting.ms. Na jmenované stránce níže naleznete Schumacherův obrázek, který z velké části tvoří stovky mikro-obrázků. Jedná se o interaktivní mozaiku, ve které kažý obrázek představuje unikátní příběh. Rozhodně stojí za zhlédnutí.

Mně bylo ctí se s paní Kehmovou potkat ve své roli moderátora specifické části galavečera Zlatý volant, který byl určen pro VIP zákazníky a partnery celé události. Měl jsem tu čest položit několik otázek jak uznávaným jezdcům Bielovi, Doohanovi nebo Coulthardovi, ale také právě paní Kehmové. Do salonku dorazili například herci Miroslav Donutil nebo Martin Dejdar, bývalý fotbalista Vladimír Šmicr nebo piloti Red Bull Air Race Martin Šonka a Petr Kopfstein či komerční šéf seriálu a někdejší manažer týmu F1 Pavel Turek. Být u takové koncentrace zvučných jmen je zážitek sám o sobě, a to platí nejen pro moderátora, ale i pro běžného návštěvníka. Vždycky si cením vysoké úrovně profesionality těchto lidí. Dobře vypadají, jsou skvěle oblečeni, brilantně hovoří a navíc se tváří, že za posledních dvanáct měsíců nic, z čeho by byli tak nadšení, jako právě ze setkání s vámi. Jsou skutečnou inspirací.

Setkání se Sabine Kehmovou ale přeci jen ve mně zanechalo nejhlubší dojem.  V těžké situaci Michaelovy rodiny vystupovala vlídně, profesionálně, ochotně, ale hlavně: šířila kolem sebe optimismus a pozitivní energii. Fanoušci a partneři Zlatého volantu navíc shromáždili pro Michaelovu nadaci přes půl milionu korun (na hlavním snímku vedle vítězů zcela vpravo). Mezi otázkami, které byly paní Kehmové položeny, chyběla ta na stav Michaela Schumachera. V plné míře jsme tak plnili přání Michaelovy rodiny, i když bychom si samozřejmě přáli znát pravý stav věcí. Ostatně jsem před časem na toto téma napsal blog, ve kterém jsem vyjádřil názor, že po letech přízně ze strany fanoušků si to právě oni zaslouží vědět. Ale rozhodnutí a přání rodiny jsou svatá a to je nutné respektovat.

Nejsilnější moment, který jsem si ze setkání se Sabine Kehmovou odnesl, je míra pozitivní energie, přívětivosti a optimismu, v kontrastu tak těžké doby pro Michaelovu rodinu. Ta pozitivní energie byla všude tam, kam se pohnula. A s ní všudypřítomné Michaelovo poselství, že přesně tak by to on chtěl, nebo dokonce chce. Aby lidi nebyli smutní. Aby se netrápili.

Aby bojovali dál. Aby se nevzdávali.

Keep fighting. Never give up.

Diskuse k článku

Napsat komentář