Budoucnost Grand Prix na Monze je stále v ohrožení

Po značném obdobní nejistot a spekulací byla v listopadu roku 2016 (tehdy ještě s Berniem Ecclestonem za kormidlem šampionátu formule 1) podepsána nová dohoda zajišťující setrvání Monze v kalendáři po dobu tří nadcházejících let. Po prvním roce této nové smlouvy však z Itálie opět přicházejí informace negativního rázu.

Štítky: GP Itálie Monza Zveřejněno 23. 01 2018 — Lukáš Štěrovský

Pokud se podmínky pořádání závodu nezmění, Monza může po uplynutí kontraktu z kalendáře nadobro zmizet. Prohlásil to šéf italského autoklubu, který je pořadatelem tohoto podniku, Sticchi Damiani. „Jestliže se podmínky nezmění, nemůžeme garantovat budoucnost závodu F1 na Monze. Pro stoleté výročí v roce 2022 je správné, že se okruh musí přizpůsobit,“ naráží Damiani rovněž na možnou změnu konfigurace dráhy.

Monza zrychlí. Z okruhu zmizí úvodní šikana i asfalt v únikové zóně Parabolicy

Hlavním problémem jsou však finance, konkrétně italský zákon známý jako zákon o stabilizaci, kvůli němuž musí pořadatelé platit vyšší daně. „Nestojíme stát ani euro a nic po něm nechceme. Vyjma toho, aby nám nepřekážel.“

Damiani za sebou má také setkání s Liberty Media, kterého se zúčastnili i promotéři všech ostatních velkých cen. Nadšený ale Ital dvakrát není. „Všiml jsem si obecných problémů. Na straně Liberty Media došlo k velkým investicím, u nichž se musí zajistit návratnost. A je také pravda, že se tak stalo i na straně týmů, které mají vyšší náklady, a u nás, organizátorů, kteří jsou dušeni,“ vadí šéfovi autoklubu.

Italská GP by se v případě absence Monzy mohla vrátit na okruh v Imole. Ta ostatně usilovala o návrat během nejistého období předloni.

Diskuse k článku

Napsat komentář